כיצד לטפל בלחות בבית

בעוד מד הלחות מקל על מעקב אחר נזקי רטיבות פוטנציאליים חדשים
מסיר לחות יכול לעזור לשמור על רמת הלחות בתוך הבית ברמה סבירה, בעוד מד הלחות מקל על מעקב אחר נזקי רטיבות פוטנציאליים חדשים.

המשך לקרוא והבין את ההשלכות של לחות מופרזת בתוך הבית קבל טיפים לייבוש הלחות במרתף.

יש יתרונות גדולים לשמירה על אקלים פנימי טוב. ללחות גבוהה מדי יכולה להיות השלכות על הבריאות והרווחה שלנו. רטיבות בתוך הבית עלולה למרבה הצער להוביל לקרדית אבק הבית ועובש, שבמקרה הגרוע עלול להיות אלרגני

מאמר זה מכיל מידע על לחות בתוך הבית, ונותן עצות טובות לייבוש הלחות במרתף, כדי שתוכל להיפטר מבעיות של לחות גבוהה מדי בבית.

הקפד לבדוק את הבית שלך באופן קבוע עבור היווצרות לחות מוגזמת כדי למנוע ממנו להתפתח לנזקי לחות גדולים או עובש.

לחות בתוך הבית - מה זה?

אנחנו מדברים על לחות רגילה
אם הלחות היא בין 20-60%, אנחנו מדברים על לחות רגילה.

בחישוב הלחות מנסים לברר כמה אדי מים מכיל האוויר. אם הלחות היא בין 20-60%, אנחנו מדברים על לחות רגילה. אקלים פנימי שנשאר במסגרת זו לעיתים רחוקות גורם לאי נוחות.

אקלים פנימי טוב בבית בריא גם לבית וגם לבריאות שלך. עקוב אחר העצות שלהלן כדי להפחית את הלחות בתוך הבית:

 • אוורר לפחות פעם ביום. השאר את החלונות בבית פתוחים כל בוקר למשך 10-15 דקות לפחות כדי שניתן יהיה לאפשר לאוויר צח לזרום.
 • השתמש במנדף בעת הבישול. ודא כי קולט האדים מופעל בעת הבישול או השאר את חלון המטבח פתוח במהלך הבישול אם אין לך קולט אדים מותקן.
 • לנגב לאחר אמבטיה. הקפידו תמיד לגרד חלונות אמבטיה, מראות וקירות נקיים ממים לאחר הרחצה כדי למנוע עובש ונזקי רטיבות אחרים.
 • שמרו על טמפרטורה ממוצעת בכל הבית. אין להשאיר חדרים בבית מחוממים לחלוטין, אלא להנמיך מעט את הטמפרטורה בחדרים שאינם בשימוש בתדירות גבוהה.

מדריך לייבוש הלחות במרתף:

במקרה של בעיות רטיבות יש להחליט האם מדובר בבעיה מקומית – או בבעיה גדולה של רטיבות. מרתף הוא חלל חשוף בו בעיית רטיבות גדולה תתבטא לרוב כנזקי רטיבות בכמה מקומות שונים בחדר.

נזקי רטיבות מתבטאים בצורות רבות והטיפול בנזק משתנה בהתאם לבעיית הרטיבות שהתרחשה.

מרתף הבית הוא אחד המקומות בבית בהם חשוב לבדוק רטיבות. מרתפים ובגדים רטובים, בשילוב עם קור חורפי, הם למרבה הצער תנאים מוקדמים טובים לכך שהלחות תהיה גבוהה מדי.

ערפל ועיבוי על החלונות בחדר האמבטיה ובמטבח יכולים להיות סימנים מוקדמים ללחות יתר בתוך הבית
סימני רטיבות נקודתיים: ערפל ועיבוי על החלונות בחדר האמבטיה ובמטבח יכולים להיות סימנים מוקדמים ללחות יתר בתוך הבית.

אם התרחשה בעיית הלחות, בצע את השלבים הבאים:

  1. קירות מרתף דולפים. מדובר בהסטת רטיבות מהירה ככל האפשר כדי שלא תשקע ותיצור פטריות בקונסטרוקציות של הבניין. כאן, מסיר לחות, כמו גם חימום המרתף בחודשים הקרים ביותר עשוי להיות החיסון המהיר ביותר נגד התפתחות עובש. הסר כל חיפוי תוחם מהרצפות והקירות החיצוניים של המרתף כדי שאוורור יוכל להיכנס למבנה.
  2. רצפת מרתף דולפת. כאן הכי בטוח לפנות לאנשי מקצוע ולברר בדיוק למה הרצפה דולפת ומה הסיבה השורשית לכך. ייתכן שיהיה צורך לחפור את הרצפה הישנה ולהחליף אותה בחדשה. במידת הצורך, הקפידו להוסיף בידוד כדי שישמור טוב יותר על החום.
  3. גידול פטרייתי. הסר פטריות באמצעים המתאימים והשליך חומר שלא ניתן לנקות מפטריות. חפשו מבני עץ נושאי עומס שהם שחורים, לחים או מתפוררים מעט כאשר אתם נוגעים בעץ. יש להחליף מבני עץ נושאי עומס נגועים בפטריות בעץ חדש ויבש, או לחילופין בחומר אחר העמיד טוב יותר בפני רטיבות.
  4. השקיעו במסיר לחות ובמד לחות. לאחר טיפול בנזקי הרטיבות, הגיע הזמן לאבטח את הבית מבעיות רטיבות עתידיות. מסיר לחות יכול לעזור לשמור על רמת הלחות בתוך הבית ברמה סבירה, בעוד מד הלחות מקל על מעקב אחר נזקי רטיבות פוטנציאליים חדשים.

זכור שהטיפים הללו לשיפור הלחות בתוך הבית הם להכוונה בלבד. אנו ממליצים תמיד להיעזר באנשי מקצוע מקצועיים לבעיות גדולות של לחות או עובש בבית.

כדאי לשמור על הלחות בבית ברמה רגילה. אם בבית שלכם יש לחות גבוהה בתוך הבית, ניתן ליצור שטחי גידול לבעיות אחרות כמו פגיעה במבני עץ, קירות ותקרות. הימנע מבעיות רטיבות לפני שהן מתפתחות - והשיג אקלים פנימי טוב יותר, חיסכון כספי ובאופן כללי בריאות טובה יותר.

 • סימני רטיבות נקודתיים: ערפל ועיבוי על החלונות בחדר האמבטיה ובמטבח יכולים להיות סימנים מוקדמים ללחות יתר בתוך הבית.
 • שימו לב לסימני רטיבות יתר ועובש מתחיל: חלק מהסימנים הנפוצים ביותר להתפתחות עובש יכולים להיות כתמים כהים וכתמים בתקרה ובקירות וכן שקעים בטפטים או קילוף צבע. שימו לב גם לביוב סתום, ואפשר לקנות מסיר לחות למרתף כדי למנוע התפתחות עובש.
 • טפלו בנזקי רטיבות: טפלו בסימני רטיבות ונזקי רטיבות בהקדם האפשרי כאשר תהיו מודעים אליהם, והקפידו להשתמש בתרופות הנכונות.
מאמרים בנושאים דומים
 1. הסרת אבנית של צנרת מים ומחמם מים
 2. השתמשו בחומץ לניקוי: טיפים ועצות עם חומץ
 3. ניקיון ביתי באמצעות ניקוי חומץ
 4. עזרה, יש פשפשים!
 5. מהו עובש? כיצד לזהות עובש בבית
 6. נמלים בבית?