כיצד לטפל בגפנים כדי שלא יפגעו בקירות

עלי דולר וגפנים אחרות מפגיעה בקירות או בחלקים אחרים של הבית
גיזום קבוע הוא המפתח לשמירה על גפנים, עלי דולר וגפנים אחרות מפגיעה בקירות או בחלקים אחרים של הבית.

יש לכם גפנים בבית? מצא עצות כדי שהצמחים האהובים עליך לא יפגעו בקירות.

צעדים חשובים

 • הכירו את סוגי הגפנים השונים לפני שאתם בוחרים.

 • תיקון סדקים בקיר לפני שתילת גפנים.

 • התקן סבכה של עץ, במבוק או חוט כאמצעי ריבוי.

גפנים משמשות לרוב כאופציה לקשט את החלק החיצוני של הבית ולגרום לו להיראות יפה ומוצל יותר. בנוסף ליצירת רושם של מוצל, גפנים שימושיות גם להפחתת רעש מבחוץ כך שהאווירה בבית הופכת לשקטה יותר. לאחר זמן מה, קירות מכוסים בגפנים עלולים להיסדק או להישבר. האם שתילת גפנים, כמו צמחי דולר, פוגעת בקירות? על ידי יישום טיפול נאות, ניתן למנוע נזק לקיר.

גיזום קבוע הוא המפתח לשמירה על גפנים, עלי דולר וגפנים אחרות מפגיעה בקירות או בחלקים אחרים של הבית.

הכר את סוגי הגפנים

כיצד אורח החיים שלך במהלך המגיפה השפיע על מגוון הכתמים המלוכלכים על הבגדים שלך?
האם יש גפנים שלא פוגעות בקירות
האם יש גפנים שלא פוגעות בקירות?

האם צמחי דולר שוברים קירות? האם יש גפנים שלא פוגעות בקירות? כדי לענות על שאלה זו, כדאי להכיר תחילה כמה סוגי גפנים.

 • עטוף מסביב. לסוג זה של גפן יש גבעולים מעוותים ומתפשטים דרך קנוקנות. דוגמאות לגפנים מעוותות כוללות תהילת בוקר, יסמין ויערה. סוג זה דורש מצע ריבוי כגון סבכה של במבוק או חוט.

 • הדבק שורש. לסוג זה של גפן יש שורשים דביקים לאורך הגבעול. השורשים הדביקים הללו מאפשרים לצמח להיאחז במקום בו הוא מתפשט, למשל על קיר. דוגמאות לגפנים עם שורשים דביקים הן קיסוס בוסטון, ציס, ועלה דולר.

 • חצי זוחל. לסוג זה של גפן יש גבעולים ארוכים וגמישים והוא יכול לצמוח לגובה, אך אינו יכול להתפשט בפועל. בדרך כלל לצמח זה יש קוצים כך שניתן לשזור את הגבעולים. דוגמאות לגפנים למחצה הן גפנים.

כעת, לאחר הכרת סוגי הגפנים השונים, ניתן להסיק כי הגפנים שאינן פוגעות בקיר הן אלו הנכללות בקבוצת הגפנים המעוותות והחצי-גפנים. אתה יכול לבחור סוג זה של גפנים כדי למזער את האפשרות של קירות פגומים.

טיפים איך לטפל בגפנים כדי לא לפגוע בבית

הדולר הזוחל פוגע בקירות מכיוון שיש לו שורשים דביקים המאפשרים לו אחיזה איתנה בקיר. עם זאת, ניתן למזער את החסרונות של סוג זה של גפנים כמו גם סוגים אחרים על ידי יישום העצות הבאות.

 • יש לוודא שהגפנים לא מתפשטות לחלקי הבית כמו חלונות, מרזבים, גגות וכדומה. בצעו בדיקות שוטפות. חותכים מיד את הצמח אם הוא התחיל להתפשט למקום לא רצוי.

 • לפני שתילת גפנים, במיוחד אלה עם שורשים דביקים, בדוק את הקירות. אם יש סדק, יש לתקן אותו קודם כי אחרת הנזק יהיה חמור יותר.

 • צמחי הדולר פוגעים בקירות אם השורשים שלהם נדבקים לקירות. כפתרון להתפשטות הדולר לפגיעה בקיר, התקינו על הקיר סורג של עץ, במבוק או חוט שישמש כאמצעי ריבוי לעלי דולר.

 • גזום ועשבים את הצמח באופן קבוע כדי למנוע מהצמח להיות כבד מדי וגדל יתר על המידה. סוגים מסוימים של גפנים יכולים לגדול מהר מאוד. שיטות גיזום חשובות מאוד גם כדרך לטפל בגפנים כך שורדים יפרחו מהר יותר.

 • התבוננות קבועה היא חלק מהטיפול בגפן טוב מכיוון שלורדים יש גבעולים קוצניים ויכולים לגדול מאוד. אתה יכול לקשור את הגבעולים בחוט כדי להתאים את צורת הצמח.

 • ודא בעת שתילת גפנים, אתה משאיר מרחק מסוים בין חור השתילה לקיר. המרחק המומלץ הוא בין 30 ל-60 סנטימטר. זה נעשה כדי למנוע מהקירות להישבר או להיסדק בגלל שורשי הצמח.