האם מים קרים או חמים טובים יותר לכתמי בגדים?

לכן תמיד כדאי לנסות קודם מים קרים ורק אם הכתם לא נשטף נשתמש במים חמים – כלומר אם ניתן לכבס את הבגדים במים
לכן תמיד כדאי לנסות קודם מים קרים ורק אם הכתם לא נשטף נשתמש במים חמים – כלומר אם ניתן לכבס את הבגדים במים חמים, מה שיצוין בהוראות הכביסה.

יש לכם התלבטות האם להכתים את הבגדים במים קרים או חמים? קרא את המדריך שלנו כדי לעזור לך להחליט במקום ובמצב!

האם אתה שוטף כתמים במים קרים או חמים? רבים מאיתנו למדו לנקות כתמים במים חמים מהאמהות והסבתות שלנו. אחרים, לעומת זאת, נשבעים כי מים קרים עדיפים לשטיפת כתמים. ואז יש את הקטגוריה השלישית של אנשים שלא יודעים כמעט כלום על שטיפת כתמים. בין אם אנו שייכים לקבוצה זו או רק מנסים לגלות אילו מים הם הטובים ביותר, המדריך הזה אמור לעזור לך לענות על השאלה עתיקת היומין: האם כתמים פועלים טוב יותר במים חמים או קרים?

אנחנו לא נפטרים מכל הכתמים מיד בפעם הראשונה (בין אם נשטוף במים קרים או חמים). זכור שקשה יותר להסיר כתמים יבשים, ולכן חשוב לעולם לא לתת להם להתייבש. אם הכתמים נמשכים לאחר הכביסה, שטפו אותם שוב עם חומר ניקוי באיכות טובה כשהם עדיין לחים.
איזה סוג של חומר ניקוי אתה מעדיף?

מתי לשטוף כתמים במים חמים

אם נוכל לבחור אם לשטוף את הכתם במים חמים או קרים, הוא חם בהרבה מקרים טוב יותר. זה לא רק בגלל שהוא מפעיל את אבקת הכביסה טוב יותר וגם ממיס אותה טוב יותר, אלא הוא גם מחטא את הכביסה, ואז היא נראית ומריחה יותר בו זמנית. בחלק מהמקרים המפורטים להלן עדיף להשתמש במים קרים, אך באופן כללי ניתן לומר כי מים חמים עדיפים בהרבה להסרת כתמים.

סוגי הכתמים עליהם פועלים מים חמים הם, למשל:

מתי לשטוף כתמים במים קרים

כפי שכבר ציינו, ניתן לשטוף את רוב הכתמים במים חמים. עם זאת, ישנם כמה מקרים וחריגים שבהם מים חמים יכולים להקשות על הסרת הכתמים או אפילו להרוס בגדים. אז לפני שאנחנו מנקים את הכתם, אנחנו תמיד חושבים האם יש בידינו מטלית הדורשת שטיפה עדינה או ידנית, כתם המכיל צבע או חלבונים. אם ענינו בחיוב על כל אחת מהשאלות הללו, עדיף להשתמש במים קרים – כלומר עד כ-30 מעלות צלזיוס. עם זאת, לא מומלץ להגדיר טמפרטורה נמוכה יותר במכונת הכביסה, כי אז חומר ניקוי שלא מתמוסס ומופעל במים קרים לחלוטין לא יעבוד.

כתמים על בגדים שדורשים כביסה עדינה - חמה או קרה?

ללא קשר למקור הכתם שאנו מנקים, אם הוא על חומר עדין, יש לשטוף אותו במים קרים. חם יכול להרוס לחלוטין כמה בדים - להפיל צמר, לגרד משי וכדומה. הנה רשימה של בגדים שתמיד חייבים לכבס במים קרים, לא משנה כמה הם מלוכלכים:

  • סוודרים מצמר
  • תחתוני משי
  • חצאיות סאטן
  • ג'ינס כהה
  • בגדי בטיק

כתמים על בסיס חלבון = מים קרים

נשבעים כי מים קרים עדיפים לשטיפת כתמים
אחרים, לעומת זאת, נשבעים כי מים קרים עדיפים לשטיפת כתמים.

כתמים על בסיס חלבון יש לשטוף תמיד במים קרים בלבד. חם היה ממש מרתך את החלבון לתוך הסיבים, כך שהכתם יהפוך לחלק מהבד. כתוצאה מכך, יהיה קשה - או אפילו בלתי אפשרי - להסיר אותו משם. מים קרים משחררים את הכתם מבלי לייצב אותו על החומר. אם איננו בטוחים באילו כתמים יש בסיס חלבוני, עיין ברשימה הקצרה למטה.

כתמים אלה מכילים חלבונים:

אני לא יודע מה הכתם!

אם אנחנו מבחינים בכתמים על הבגדים ולא יודעים מאיפה הם הגיעו, אנחנו אפילו לא יודעים אם לכבס אותם במים קרים או חמים. חם, כמובן, מנקה ומחטא טוב יותר, אבל אנחנו לא יכולים להסתכן בכתם ממקור חלבון ולעולם לא ניפטר ממנו שוב. לכן תמיד כדאי לנסות קודם מים קרים ורק אם הכתם לא נשטף נשתמש במים חמים – כלומר אם ניתן לכבס את הבגדים במים חמים, מה שיצוין בהוראות הכביסה.

האם אפשר לשטוף רק במים קרים?

חלק ניכר מהלכלוך ניתן לשטוף במים חמים וקרים כאחד, כך שיותר ויותר אנשים מתחילים להשתמש רק במים קרים לכביסה רגילה. בנוסף, זה חוסך בחשמל וחוסך בטבע.

אז האם שטיפת מים קרים יעילה? באופן כללי, זה כן. חומרי ניקוי איכותיים כמו סאבו ניתנים לשטיפה יעילה גם בטמפרטורות נמוכות, ולכן אנו מכבסים איתם את רוב הכביסה במים קרים. עם זאת, זיהומים מסוימים ניתן להסיר רק עם מים חמים. כדאי גם לזכור שדרושה טמפרטורה מעט גבוהה יותר כדי לשמור על היגייני וניקיון התחתונים וציוד הילדים.

אז מים חמים מסירים את רוב הכתמים, אבל זה תמיד תלוי בחומר הלבוש, מקור הכתם והגישה שלנו לשמור על הסביבה. אולי הסקירה המהירה הזו הראתה לך באילו מים לבחור עבור הכתם שאתה רוצה להילחם בו.