כך נמנעים ממיקרופלסטיק במשק הבית ובחיי היומיום

צוות גוגל בחן כיצד והיכן נוצרים מיקרו-פלסטיק ובעזרתם טריקים פשוטים במשק הבית ובחיי היום-יום תוכלו להימנע
צוות גוגל בחן כיצד והיכן נוצרים מיקרו-פלסטיק ובעזרתם טריקים פשוטים במשק הבית ובחיי היום-יום תוכלו להימנע ממיקרו-פלסטיק ולהגן על הסביבה.

צמצם מיקרו-פלסטיק מכביסה, היגיינה אישית ומיחזור.

מיקרופלסטיק - אלו הם חלקיקי הפלסטיק הקטנים ביותר, בגודל של פחות מ-5 מ"מ, שחלקם איננו יכולים לראות בעין בלתי מזוינת ואשר עלולים לגרום נזק רב לסביבה ולבריאות שלנו. צוות גוגל בחן כיצד והיכן נוצרים מיקרו-פלסטיק ובעזרתם טריקים פשוטים במשק הבית ובחיי היום-יום תוכלו להימנע ממיקרו-פלסטיק ולהגן על הסביבה.

חלקי פלסטיק גדולים יותר מתפרקים למיקרופלסטיק עם הזמן. לכן הקפידו להימנע מפלסטיק בכל מקום אפשרי, במיוחד בקניות: השתמשו בשקית בד במקום בשקית ניילון והימנעו מאוכל באריזות פלסטיק.

1. הימנע ממיקרופלסטיק בעת כביסה

כך תוכלו להימנע ממיקרופלסטיק בעת כביסה
כך תוכלו להימנע ממיקרופלסטיק בעת כביסה.

כיום, חלקי לבוש רבים מורכבים מחלקים מסיבים סינתטיים או מסיבים סינתטיים. אלה כוללים פוליאסטר, פוליאמיד, אלסטן ואקריליק. בין אם בגדי ספורט, סוודרים פליסה, בגדי ים או ג'ינס נמתח: כולם בדרך כלל לא יכולים להסתדר בלי סיבים סינתטיים, שמגבירים את הנוחות ומפשטים את הטיפול בבגדים. עם זאת, החיסרון הוא שבכל כביסה משתחררים מהטקסטיל סיבים ומוך קטנים, הנכנסים לסביבה דרך הביוב כמיקרו-פלסטיק, מכיוון שהם קטנים מכדי להיות מסוננים על ידי מכוני טיהור שפכים. משם הם נכנסים לנהרות ולימים שלנו ובסופו של דבר חוזרים לצלחות שלנו (ולגופנו).

כך תוכלו להימנע ממיקרופלסטיק בעת כביסה:

האם אתה משתמש באבקת כביסה, קפסולות חומרי ניקוי או חומר ניקוי נוזלי כדי לכבס את הבגדים שלך?
  • בקניית טקסטיל חדש יש לוודא שהם עשויים מחומרים טבעיים כמו כותנה (אורגני), קנבוס, צמר או משי. גם כאן סיבים מתרופפים במהלך הכביסה, אך הם מתכלים באופן טבעי.

  • מוך קטן וסיבים נאספים בעיקר במסנן המוך. לעולם אל תרוקן את המסננת בכיור, אלא תמיד עם שאריות הפסולת, כדי שהתכולה לא תגיע לשפכים.

  • לאחרונה קיימות שקיות שטיפה מיוחדות המונעות כניסה של מיקרופלסטיק לשפכים בעת שטיפת סיבים סינתטיים. למידע נוסף על שקיות כביסה אלו וכיצד להשתמש בהן.

  • שטפו טקסטיל העשוי מסיבים סינתטיים לעתים רחוקות ככל האפשר: זה לא רק מגן על הסביבה, אלא גם על הבגד עצמו.

2. הימנעו ממיקרופלסטיק בהיגיינה האישית ובניקיון

מקור חשוב נוסף למיקרופלסטיק בסביבה הם מוצרי קוסמטיקה, מוצרי טיפוח ובמקרים מסוימים אף מוצרי ניקוי המכילים חלקי פלסטיק זעירים שמגיעים לשפכים ולסביבה בעת השימוש.

כיצד להימנע ממיקרופלסטיק במוצרי קוסמטיקה ומוצרי ניקוי:

  • בעת רכישת מוצרי קוסמטיקה או מוצרי ניקוי, שימו לב למרכיבים והקפידו על המונחים הבאים, המשמשים לתיאור מיקרופלסטיק: אקרילט קופולימר (AC), אקרילט קרוספולימר (ACS), פוליאמידים (PA, ניילון-6, ניילון-12).), פוליאקרילט (PA), פולימתיל מתאקרילט (PMMA), פוליאתילן (PE), פוליאתילן טרפתלט (PET), פוליפרופילן (PP), פוליסטירן (PS), פוליאוריטן (PUR).

  • האם רשימת הבדים הסינתטיים הזו ארוכה מדי בשביל שתצליחו בקניות בו זמנית? יש כיום אפליקציות שיכולות לומר לכם בסריקה מהירה של הברקוד עד כמה המוצר ידידותי לסביבה והאם הוא מכיל מיקרופלסטיק.

  • החלף מוצרי קוסמטיקה ומוצרי ניקוי המכילים מיקרופלסטיק בקוסמטיקה טבעית. אתה יכול לדעת אם זה קוסמטיקה טבעית מוסמך על ידי חותמות כגון Natrue, BDIH, Ecocert ודמטר. חפש חומרי ניקוי מתכלים, כמו אלה משבעה דורות. או נסו להכין בעצמכם מוצרי ניקוי ידידותיים לסביבה - אז תדעו בדיוק מה יש בהם.

3. הימנע ממיקרופלסטיק באמצעות מיחזור נכון

כיצד להימנע ממיקרופלסטיק במוצרי קוסמטיקה ומוצרי ניקוי
כיצד להימנע ממיקרופלסטיק במוצרי קוסמטיקה ומוצרי ניקוי.

מיקרופלסטיק נוצר גם כאשר חלקים גדולים יותר של פלסטיק מתפרקים. זה יכול להיות שקית הניילון שמתפרקת לחתיכות קטנות בים, או ספל הפלסטיק לטיול שנרקב בפארק.

כיצד להימנע ממיקרופלסטיק באמצעות מיחזור וצריכה נכונה:

  • בעת הפרדת אשפה, הקפידו תמיד להשליך את הפלסטיק לפח הצהוב או לשק הצהוב. לעולם אל תשאירו פלסטיק ברשלנות בסביבה ותאספו פסולת פלסטיק כאשר אתם מגלים אותו בטבע או בסביבה ומשליכים אותו כראוי.

  • הימנע מפלסטיק בחיי היומיום שלך, בכל מקום אפשרי, בין אם בעת קניות של מצרכים או כלי מטבח חדשים. ב. חזרה על כלי ניקוי מחומרים טבעיים.

4. הימנע ממיקרופלסטיק באמצעות הובלה בת קיימא

אגב, מיקרופלסטיק בסביבה שלנו לא מגיע בעיקר מאריזות פלסטיק או טקסטיל. הנבל הגדול ביותר הוא רפידות בלמים וצמיגי רכב, שעשויים מגומי סינטטי. בבלימה ובהאצה הם משאירים חלקיקי פלסטיק זעירים על הכביש, שנכנסים למי התהום ולסביבה שלנו בפעם הבאה שיורד גשם. כדי להימנע מכך, יש רק פתרון אחד: לנסוע פחות ברכב ובמקום זאת להתנייד ברגל, באופניים או בתחבורה ציבורית. למרות שלצערי יש גם שחיקה מפלסטיק באופניים, אוטובוסים וכדומה, זה יהיה הרבה פחות לאדם מאשר במכוניות.