איך לחטא בגדים: מדריך מעשי

כיצד לחטא בגדים ולמנוע התפשטות חיידקים במכונת הכביסה שלך
כיצד לחטא בגדים ולמנוע התפשטות חיידקים במכונת הכביסה שלך.

קל להרוג חיידקים בכביסה כשאתה יודע איך לעשות את זה. גיליתי איך לחטא בגדים כדי להרוג את כל החיידקים.

עם הגעתו של COVID-19, הידיעה כיצד לחטא בגדים בצורה נכונה הפכה להיות חשובה מאוד. כאשר אתם צריכים לכבס ולחטא בגדים, בין אם בגלל שאתם חושבים שיש בהם חיידקים, וירוסים או גורם חיצוני כלשהו, חשוב לדעת אם שגרת הכביסה הרגילה שלכם מספיקה או לא. אם אינך משתמש בשיטות הנכונות להרוג חיידקים, הבגדים הטריים שלך עלולים להתלכלך עוד יותר לאחר הכביסה, מכיוון שמכונת הכביסה יכולה לסייע בטעות בהתפשטות החיידקים מבגד אחד למשנהו.

סילוק חיידקים בכביסה קל כאשר יודעים כיצד לעשות זאת. בהמשך, נלמד אותך הכל על ניקוי וחיטוי עמוק של הבגדים שלך כדי להפוך אותם ללא חיידקים, כמו גם ייבוש נכון והמוצרים המומלצים לכביסה היגיינית.

האם נגיף הקורונה יכול להתפשט על בגדים?: החשיבות של חיטוי בגדים

כמה מדענים טוענים שמכונת הכביסה יכולה להפוך לגן עדן לחיידקים, שכן חיידקים יכולים להישאר בה לאחר כביסה של בגדים מלוכלכים. וירוסים כמו נגיף הקורונה (COVID-19) עדיין נחקרים כדי לברר כיצד הם מועברים, ולכן מומלץ לנקוט באמצעי זהירות בעת כיבוס בגדים.

באיזה סוג סבון אתה משתמש כדי לכבס בגדים?

בעוד החקירות על נגיף הקורונה והעברתו נמשכות, אתה כבר יכול לנקוט באמצעי זהירות כיצד לכבס את הבגדים שאתה לובש מדי יום, תוך שמירה על שגרת הכביסה הרגילה שלך והפרדתם מפריטים בסיכון גבוה שיש צורך לכבס בנפרד.

שקול את הטיפים הבאים כיצד לחטא את מכונת הכביסה שלך וכיצד לחטא תחתונים במכונת הכביסה
שקול את הטיפים הבאים כיצד לחטא את מכונת הכביסה שלך וכיצד לחטא תחתונים במכונת הכביסה.

ראוי להזכיר כי בעומס כביסה רגיל (ללא פריטים בסיכון גבוה), רוב החיידקים המזיקים נהרגים מהטמפרטורות הגבוהות של מחזור ייבוש הכביסה.

על כל השאלות שיש לך על וירוסים על בגדים, אנו נותנים לך תשובות במדריך המפורט הזה.

באיזו טמפרטורה מתים חיידקים ווירוסים על בגדים?

להעלמת חיידקים או וירוסים המצויים על הבגדים, במידת האפשר, מומלץ לכבס אותם בטמפרטורה של מעל 60 מעלות צלזיוס, לניקוי יסודי והולם. לשם כך, אנו מציעים לבדוק את התווית של הבגד שלך, כדי לראות אם הוא מתאים לכביסה בטמפרטורות גבוהות. אל תשכחו להפריד את הבגדים הלבנים מהבגדים הצבעוניים, לפני שמכניסים אותם לכביסה.

עבור בגדים יומיומיים, כביסה רגילה עם חומר ניקוי רגיל יעילה בהריגת חיידקים. על פי ארגון הבריאות העולמי, יש לכבס בגדים או בדים בסיכון גבוה (עלולים להיחשף לחיידקים) במינימום של 60 מעלות, ולהוסיף מוצר המכיל חיטוי או אקונומיקה לכביסה לצורך חיטוי נוסף.

כיצד לחטא בגדים ולמנוע התפשטות חיידקים במכונת הכביסה שלך

כדי למנוע מחיידקים להישאר במכונת הכביסה או על הבגדים הנקיים שלך, עליך לנקות את מכונת הכביסה. שקול את הטיפים הבאים כיצד לחטא את מכונת הכביסה שלך וכיצד לחטא תחתונים במכונת הכביסה:

 • פעם בשבוע, קבע מחזור כביסה ריק עם כוס אחת בלבד של אקונומיקה או חומץ. זה יעזור לך לחטא את מכונת הכביסה שלך ולמנוע חיידקים להישאר בתוף. ניקוי קבוע שומר על מכונת הכביסה שלך נקייה מחיידקים.

 • כדי למנוע היווצרות עובש במכונה שלך, השאר את הדלת פתוחה לאחר כל כביסה כדי לאפשר ללחות לברוח.

 • נקה באופן קבוע את טבעת הגומי או הפלסטיק מסביב לדלת. אנו ממליצים על המאמר שלנו שמתמחה בכך.

 • נקה את מסנן המוך לפחות פעם בשבועיים.

 • איך לחטא תחתונים לנשים? טקטיקת מניעה נוספת היא למיין את הבגדים כדי למנוע זיהום צולב. תחתונים, מגבות ומטליות פנים מכילים לרוב פתוגנים, חיידקים הגורמים למחלות. עומס תחתונים לבדו מותיר כ-100 מיליון E. coli במי הכביסה, מה שעלול לזהם את העומס הבא של כביסה. הימנע מלשטוף פריטים כאלה בכמויות גדולות כדי להפחית את כמות החיידקים בכל כביסה, ואל תשכח לחטא את מכונת הכביסה שלך באופן קבוע.

איך לחטא בגדים לעומק

 1. קרא את התוויות. פעלתי לפי הוראות הכביסה.

 2. להשרות את הבגדים שלך. ערבבו תמיסה של אקונומיקה על בסיס חמצן ומים והשרו את הבגדים כחצי שעה לפני כביסתם במחזור כביסה רגיל.

 3. נסה את המוצרים באזור לא בולט. קרא תמיד את התווית של כל מוצר כביסה שאתה משתמש בו, כדי להבטיח את בטיחותך ושל הבגדים שלך, ותמיד השתמש בו באזור דיסקרטי של הבגד תחילה כדי לראות את השפעותיו ולהימנע מנזק.

שימוש בסבון כדי לחטא בגדים ולהרוג חיידקים

סבון טוב הוא בדרך כלל חומר חיטוי הבגדים הטוב ביותר. מים חמים בשילוב עם סבון הם דרך מצוינת להילחם בחיידקים עקשנים.

 • חשוב להשתמש באותה כמות של מים וסבון אם אתה שוטף ביד, ואתה יכול להשתמש בסבון, כמו אבקת סבון אנטיבקטריאלי עלא, כדי לקבל את הכביסה הטובה ביותר שאפשר.

 • בדוק את התוויות לפני ביצוע הכביסה כדי לבחור את שיטת הכביסה הטובה ביותר.

 • שימוש במים חמים (40 מעלות צלזיוס ומעלה) יהפוך סבונים רבים ליעילים יותר במלחמה בשמנים ולכלוך האוגרים חיידקים.

 • כמו כן, מומלץ להשתמש בחומרי הלבנה על בסיס חמצן במידת האפשר.

כיצד לכבס בגדים בסיכון גבוה, שעלולים להיות חשופים לחיידקים?

פריטים בסיכון גבוה הם פריטים שבאו במגע עם מישהו שיש לו את הנגיף - במיוחד מישהו שאתה גר איתו - או כל דבר שהוא מלוכלך. בגדים שלובשים אדם חולה, או על ידי אחר המטפל במישהו עם הנגיף, יכולים לשאת חיידקים.

יש לכבס את הפריטים הללו בנפרד מבגדים רגילים (שאתם לובשים מדי יום), בטמפרטורה גבוהה יותר (לפחות 60 מעלות), עם סבון כביסה ומוצר כלשהו עם חומר חיטוי או אקונומיקה. בדוק תמיד את התווית של הבגדים שלך ואת המוצרים שבהם יש להשתמש.

פריטים בסיכון גבוה כוללים:

 • מגבות ומצעים

 • מדים רפואיים

 • בגדי ספורט (אם השתמשת בהם כדי להתאמן מחוץ לבית שלך, מוקף באנשים אחרים)

 • כל בגדים של מישהו חולה

כדי למנוע מחיידקים להישאר במכונת הכביסה או על הבגדים הנקיים שלך
כדי למנוע מחיידקים להישאר במכונת הכביסה או על הבגדים הנקיים שלך, עליך לנקות את מכונת הכביסה.

למגבות וסדינים, המועדים יותר להצטברות חיידקים, בחרתי במחזור הכביסה הארוך ביותר עם מים חמים (60-90 מעלות) ושטיפה נוספת.

במקרה שמישהו חולה בבית, חשוב לשטוף ידיים לאחר טיפול בבגדים שיעברו כביסה וחיטוי. כמו כן, מומלץ לא לנער בגדים מלוכלכים. נקו את סל הכביסה במים וסבון, ולאחר מכן חיטא אותו בתכשיר ניקוי.

ארגון הבריאות העולמי טוען שריסוס בגדים באלכוהול או כלור, כפי שממליצים אחדים, "יכול לפגוע בבגדים ובריריות (פה, עיניים וכו'). אלכוהול וכלור יכולים לשמש לחיטוי משטחים, בתנאי שמקפידים על ההמלצות. רלוונטיות".

כיצד לחטא בגדים יד שנייה

לפעמים קורה שאנחנו מקבלים בירושה או שהם נותנים לנו בגדים משומשים וצריך לכבס אותם לפני השימוש הראשון. אנחנו הולכים ללמד אתכם איך לחטא בגדים משומשים בשיטות טבעיות שלא פוגעות בצבעי הבגדים. זכור את הטיפים הבאים:

 1. חומץ לבן. הוסף 2 כוסות חומץ לבן למחזור הכביסה שלך במכונת הכביסה. חומץ הוא חומר לחיטוי בגדים יעיל מאוד.

 2. מחזור כביסה לבגדים עדינים. לכו על הטמפרטורה הגבוהה ביותר.

 3. תלו את הבגדים בחוץ. זאת כדי שהחיידקים יסיימו להיעלם. עבור בגדים צבעוניים, הימנע ממגע ישיר עם אור השמש כדי למנוע דהייה.

 4. אפשרויות טבעיות. פתרון טבעי נוסף לחיטוי בגדים הוא הוספת כמה טיפות של שמן עץ התה או לבנדר למכונת הכביסה. בנוסף להיותם חומרי חיטוי יעילים, הם ישאירו את הבגדים שלך עם ריח עשיר.

זכור כי שיטות טבעיות אינן יעילות לחלוטין בכל הנוגע לחיטוי. אם אתה רוצה לחטא את הבגדים שלך בבטחה, האפשרות הטובה ביותר היא להשתמש במים חמים בכביסה שלך ובסבון כביסה מחטא, כגון Ala antibacterial, שמחסל 999% מהחיידקים.

כיצד לחטא בגדי תינוקות משומשים

בשל עורו העדין של התינוק שזה עתה נולד, חשוב מאוד לכבס ולחטא את כל הבגדים לפני השימוש. במדריך שלב אחר שלב זה, אנו מסבירים כיצד לעשות זאת:

 1. לכבס בגדים בנפרד. זה מונע העברת חיידקים מבגדים אחרים לבגדי התינוק.

 2. להשרות בגדים לפני ואחרי כביסה. השרו את הבגדים במים חמים לפני הכביסה לכמה דקות ובמים חמים לאחר הכביסה.

 3. כביסה ביד עם חומר ניקוי אקולוגי. הימנע מכימיקלים, מכיוון שהם עלולים לפגוע בעור התינוק.

 4. יבש את הבגדים שלך היטב. רצוי לייבש את הבגדים בשמש ולעולם לא לשים בגדים רטובים על התינוק, שכן זיהומים פטרייתיים יכולים להתרחש.

איך לחטא תחתונים ובגדים אחרים בצורה יעילה ובטוחה?

כדי להבטיח חיטוי יעיל של הבגדים שלך, ריכזנו כאן את כל השלבים לכביסה עמוקה נכונה:

 • אל תעמיס על מכונת הכביסה. עומס קטן יותר יאפשר למים ולמוצרי הניקוי לנוע בחופשיות רבה יותר סביב התוף ולעבוד בצורה שווה יותר על הכביסה.

 • זה יפריד בין הבגדים לפי סוגם. אם חלק מהבגדים מלוכלכים במיוחד, עדיף להפריד אותם משאר הפריטים שיש לכבס. כשזה מגיע לתחתונים, זה תמיד רעיון טוב. זה ימנע מבגדים מלוכלכים קלות להיחשף ליותר חיידקים בתהליך הניקוי.

 • קרא בעיון את התוויות. לכל בגד חשוב לבדוק את האינדיקציות המומלצות לטמפרטורת הכביסה, סוג הייבוש וכל הנחיה לגבי שימוש בכלור או דטרגנטים.

 • השתמש במחזור כביסה בטמפרטורה גבוהה. אנו ממליצים על שטיפה של 60 מעלות (או יותר) כדי לוודא שכל החיידקים והנגיפים יוסרו. אבל היזהרו! בגדים רבים נשמרים טוב יותר, כאשר הם נכבסים ב-40 מעלות, מקסימום. אם אינך יכול לכבס במים חמים, אתה יכול להשרות בגדים לבנים או מגבות בתערובת של מים ומוצר הלבנה או חיטוי, לפני כביסה רגילה (אקונומיקה עלולה לדהות בגדים צבעוניים).

והאם ייבוש עוזר בחיטוי בגדים?

כדי לסיים את תהליך חיטוי הבגדים שלך, אתה יכול לחשוף את החיידקים למנת חום נוספת כדי להרוג אותם אחת ולתמיד.

ייבוש בשמש הוא אחת הפעולות היעילות והטבעיות ביותר להעלמת חיידקים, כמו גם עובש ופטריות. אם אין לכם מייבש, תוכלו לתלות את הבגדים לייבוש באזור חיצוני של הבית, בין אם זה הפטיו, הגינה או המרפסת שלכם. אבל למקרה שתצטרך להשאיר אותו בתוך הבית שלך, אנו נותנים לך את הטיפים הבאים:

 • תלה את הבגדים שלך על מכסה ליד מאוורר או קונווקטור, או יותר טוב, יבש את הבגדים שלך בשמש.

 • מקסימום אוורור על ידי השארת חלונות פתוחים.

 • תלו את הבגדים על קולבים כדי להאיץ את הייבוש.

 • הימנע מחשיפה לעובש, ייבוש בגדים באזורים בבית שלך שבהם אתה מבלה פחות זמן (עדיף להימנע מחדרי שינה וסלון, אם אפשר).

שכן חיידקים יכולים להישאר בה לאחר כביסה של בגדים מלוכלכים
כמה מדענים טוענים שמכונת הכביסה יכולה להפוך לגן עדן לחיידקים, שכן חיידקים יכולים להישאר בה לאחר כביסה של בגדים מלוכלכים.

אם יש לך מייבש כביסה, עדיף לשים את הבגדים שלך במחזור הייבוש הארוך ביותר כדי לוודא שהם מתייבשים לחלוטין. אם פריטים כמו מגבות וסדינים עדיין לחים, הם עלולים לצבור חיידקים. מייבשים מגיעים לטמפרטורות סביב 65 מעלות צלזיוס, טמפרטורה שתהרוג את רוב החיידקים. מצא טיפים נוספים לגבי השימוש הנכון במייבש במאמר זה.

איך לחטא בגדים ללא אקונומיקה, במוצרים טבעיים?

עם החומרים האלה שכבר יש לכם בבית, תוכלו לחטא בגדים שלא ניתן לכבס באקונומיקה.

 • חומץ: מוצר ידידותי לסביבה זה הוא חומר חיטוי ואנטי בקטריאלי מעולה, בנוסף להעלמת ריחות רעים, נותן ברק ובהירות לבגדים לבנים, והוא מרכך טבעי: גלה כאן את היתרונות של חומץ לבגדים! הוסף אותו לכביסה המוקדמת או לשטיפה המוקדמת, או שאתה יכול לכלול אותו במחזור הכביסה. אם כבר תהיתם באיזה סוג חומץ משתמשים לבגדים, אנו ממליצים על חומץ לבן מזוקק (או חומץ אלכוהול); חומץ תפוחים וחומץ יין יתקבלו בברכה בסלט שלכם, אבל הם יכולים להכתים את הבגדים שלכם!

 • סודיום ביקרבונט: אקונומיקה וחיטוי מצוינים, ניתן להשתמש בביקרבונט לבגדים, כדי להילחם בריחות רעים. אנו ממליצים להוסיף חצי כוס סודה לשתייה לסבון הנוזלי הרגיל שלך, במהלך הכביסה. לטיפים נוספים כיצד להסיר ריחות מעופש וריחות מבגדים שזה עתה שטפו, עיין במאמר זה.

 • מי חמצן או מי חמצן: חלופה יעילה להלבנת בגדים, מי חמצן הוא חומר חיטוי המיועד לבגדים לבנים. הוספתי כוס במכונת הכביסה, בעומס מלא, על הבגדים הלבנים (לא מתאים לבגדים צבעוניים שיהיו מוכתמים)

 • שמנים אתריים: עוד אחד מהפתרונות הטבעיים לחיטוי הבגדים שלך הוא להוסיף כמה טיפות של שמן עץ התה או לבנדר במכונת הכביסה. בנוסף להיותם חומרי חיטוי יעילים, הם ישאירו את הבגדים שלך עם ריח עשיר.

כיצד למנוע התפשטות חיידקים במכונת הכביסה שלך

כדי למנוע מחיידקים להישאר במכונת הכביסה או על הבגדים הנקיים שלך, עליך לנקות את מכונת הכביסה.

 • פעם או פעמיים בחודש, קבע מחזור כביסה ריק עם כוס אחת בלבד של אקונומיקה או חומץ. זה יעזור לחטא את מכונת הכביסה שלך ולמנוע מחיידקים להישאר בתוף. ניקוי קבוע שומר על מכונת הכביסה שלך נקייה מחיידקים. אם כיבסת בגדים בסיכון גבוה במהלך השבוע, תוכל לבצע את השלב הזה פעם בשבוע.

 • כדי למנוע היווצרות עובש במכונה שלך, השאר את הדלת פתוחה לאחר הכביסה כדי לאפשר ללחות לברוח.

 • נקה באופן קבוע את טבעת הגומי או הפלסטיק מסביב לדלת עם מוצר חיטוי. לטיפים נוספים כיצד לנקות את הגומי של מכונת הכביסה, עיין בהערה זו.

 • נקה את מסנן המוך לפחות פעם בשבועיים. לטיפים נוספים כיצד לנקות את מכונת הכביסה עם חומץ, קרא את המדריך הזה.

רענון מהיר כיצד לחטא בגדים ביעילות

בצע את השלבים הפשוטים האלה, ללבוש נקי וללא חיידקים.

 • הפרידו בגדים בסיכון גבוה וכבסו אותם יחד.

 • השתמשו במחזור כביסה של לפחות 60 מעלות לבגדים בסיכון גבוה, ואם אפשר לבגדים שלבשתם ביציאה החוצה.

 • ניתן לכבס מגבות ומצעים בתוכנית הכי חמה.

 • הוסף חומר הלבנה למים חמים כדי לחטא לבנים.

 • השתמש במייבש במידת האפשר. ייבוש באוויר הפתוח, בשמש, הוא אופטימלי.

אם אהבתם את המאמר הזה, בוודאי יהיה מידע רב שיעניין אתכם במדור הכביסה שלנו.

הודעה חשובה: המידע במאמר זה מדויק בזמן הפרסום. עם זאת, ככל שהמצב סביב COVID-19 ממשיך להתפתח, ייתכן שההנחיות השתנו מאז מועד הפרסום. בעוד אנו בגוגל מנסים לשמור על התוכן שלנו עדכני ככל האפשר, אנו גם מעודדים את הקוראים להישאר מעודכנים לגבי חדשות והמלצות על ידי ביקור באתר הממשל הרשמי ובאתר ארגון הבריאות העולמי.