מים חמים או קרים לכתמים? מה הכי טוב?

ייתכן שאינך יודע אם לשטוף כתמים במים חמים או קרים
אם מצאת סימני מסתורין על הבגדים שלך, ייתכן שאינך יודע אם לשטוף כתמים במים חמים או קרים.

זו דילמת כביסה גדולה - מים חמים או קרים לכתמים? עקוב אחר המדריך הזה כדי לעזור לך לקבוע מתי טמפרטורה אחת עשויה להתאים יותר מהשנייה.

האם אתה שוטף כתמים במים חמים או קרים? זה נושא מפלג! המדריך הבא אמור לעזור לך להגיע למסקנה משלך. זה מכסה את השאלה עתיקת היומין "האם מים חמים או קרים מוציאים כתמים טוב יותר?" ומסביר מתי טמפרטורה אחת עשויה להתאים יותר מהשנייה.

לא כל הכתמים נמחקים בכביסה הראשונה, ללא קשר אם אתה משתמש במים חמים או קרים. חומרי ניקוי בהחלט מגדילים את הסיכויים להסרת כתמים מוצלחת בפעם הראשונה, אך הדבר החשוב ביותר הוא לנסות ולהימנע מלאפשר לכתם להתייבש. כתמים מיובשים קשים יותר להסרה ולכן שמור על הכתם לח, וחזור על תהליך הסרת הכתמים לפי הצורך עד שהסימן נעלם.
עד כמה אתה מודאג מחטא בזמן הניקוי?

מתי להשתמש במים חמים על כתמים

אם יש לך את הבחירה של מים קרים או חמים עבור כתמים, מים חמים הולכים לעבוד הכי טוב במקרים רבים. הסיבה לכך היא שהמים החמים לא רק עוזרים להפעיל את חומר הניקוי שלך (ויעילים יותר בהמסה יסודית של אבקת חומר ניקוי), אלא גם פועלים לחיטוי הבגדים שלך, מה שגורם לו להיראות ולהרגיש נקי ורענן. ישנם כמה מקרים, המפורטים להלן, שבהם מים קרים הם האפשרות הטובה יותר, אך באופן כללי, מים חמים עובדים בצורה הטובה ביותר להסרת כתמים.

סוגים מסוימים של כתמים המגיבים היטב למים חמים הם:

מתי להשתמש במים קרים על כתמים

את רוב הכתמים ניתן לכבס במים חמים, וזו האפשרות הטובה ביותר עבור סוגים רבים של בדים. עם זאת, ישנם מספר מקרים שבהם מים חמים עלולים למעשה להקשות על הסרת הכתמים, או להזיק לבגדים שלך. מים 'קרים' נחשבים לכ-30 מעלות צלזיוס. מומלץ לא להגדיר את טמפרטורת מכונת הכביסה שלך נמוך מזה, שכן מים קרים יותר יכולים להשפיע על יעילות חומר הניקוי שלך.

כתמי לבוש עדינים: מים חמים או קרים?

ללא קשר לסוג הכתם בו אתם מתעסקים, אם הכתמתם חומר עדין אז תמיד כדאי לשטוף במים קרים, לא חמים. מים חמים יכולים להרוס כמה בדים, משי מתקמט, צמר מתכווץ וכו'. הנה כמה סוגי בגדים שכדאי תמיד לכבס במים קרים, לא משנה עד כמה הם מלוכלכים:

 • מגשרים צמריריים
 • הלבשה תחתונה משי
 • חצאיות סאטן
 • ג'ינס צבוע יתר על המידה
 • בגדים מעונבים

כתמי חלבון = מים קרים

מים חמים הולכים לעבוד הכי טוב במקרים רבים
אם יש לך את הבחירה של מים קרים או חמים עבור כתמים, מים חמים הולכים לעבוד הכי טוב במקרים רבים.

כתמי חלבון יש לשטוף תמיד במים קרים, שכן מים חמים יכולים למעשה לבשל את החלבון ולגרום לו להיספג בסיבי הבגד. זה מאוד קשה, אם לא בלתי אפשרי, להסיר, שכן הוא בעצם הופך לחלק מהבגדים. מים קרים יכולים להרים את הכתם מבלי להגדיר אותו. אם אתה מבולבל לגבי מה נחשב ככתם חלבון ומה לא, הנה מדריך שימושי.

הכתמים הבאים מכילים חלבונים:

 • כתמי דם
 • כתמי חלב (כולל חלב, שמנת, גלידה)
 • כמה כתמי חלב שאינם חלביים כגון חלבון לתינוקות
 • כתמי ביצים
 • דבק כתמים
 • סימנים לבנים הנגרמים מדאודורנט

האם אני יכול לשטוף במים קרים אך ורק?

עבור כתמים רבים, מים חמים או קרים הם בסדר לשימוש, ולכן חלק מבעלי הבית מתחילים לעבור לכבס במים קרים עבור הכביסה היומיומית שלהם. זה לא רק עוזר לחסוך באנרגיה אלא גם מקצץ את חשבונות האנרגיה בטווח הארוך.

אז האם כביסה במים קרים יעילה? באופן כללי, כן, זה בסדר לעבור למים קרים. חומרי ניקוי באיכות טובה, כגון פרסיל, תוכננו במיוחד לשטוף ביעילות בטמפרטורות נמוכות יותר, מה שהופך אותו לאופציה ראויה עבור רוב הכביסה. אבל חשוב לזכור שחלק מהכתמים ידרשו טמפרטורה גבוהה יותר כדי להוציא אותם לגמרי. כדאי גם לשים לב שיש לכבס תחתונים ובגדי תינוקות בטמפרטורה גבוהה יותר לצורך חיטוי נאות.

עדיין לא בטוח אם מים קרים או חמים עדיפים לכתמים? למרבה הצער, אין תשובה חד משמעית. האמת היא שזה תלוי בכתם, בבד ובהעדפות שלך ל'החלה ירוקה'. השתמש בעצות לעיל כדי לעזור לך לעשות את הבחירה הנכונה בעת טיפול בכתמים עתידיים.

אני לא יודע מה גרם לכתם שלי!

אם מצאת סימני מסתורין על הבגדים שלך, ייתכן שאינך יודע אם לשטוף כתמים במים חמים או קרים. כמובן, מים חמים אכן עובדים טוב יותר (והם עוזרים לחטא את הבגדים שלך), אבל אתה לא רוצה להסתכן בשטיפת כתם חלבון בשום דבר מלבד מים קרים. במקרים אלה, נסה תמיד לרדת קודם במסלול המים הקרים. במקרים רבים, זה אמור להספיק כדי להרים את הכתם, ואז תוכל לשטוף במים חמים יותר אם אתה רוצה ניקוי יסודי יותר. אם הכתם לא יוצא במים קרים, עברו למים חמים יותר וכדאי לראות תוצאות.