הגנו על הקשישים מפני וירוסים: כך עושים זאת

לכולנו יש תפקיד בהגנה על האוכלוסייה המבוגרת
בין אם הם קרובי משפחה קשישים, חברים או שכנים, לכולנו יש תפקיד בהגנה על האוכלוסייה המבוגרת.

להלן שישה טיפים פשוטים ומעשיים להגנה ולתמוך בקשישים במהלך מגיפת הקורונה.

מניעת קורונה חשובה על אחת כמה וכמה כשמדובר באוכלוסייה מבוגרת, שכן הם נמצאים בסיכון הגבוה ביותר (כל האנשים מעל גיל 70 נופלים בקבוצת הסיכון הגבוה על פי ה- RIVM). בין אם הם קרובי משפחה קשישים, חברים או שכנים, לכולנו יש תפקיד בהגנה על האוכלוסייה המבוגרת. להלן שישה טיפים להגנה ולתמוך בקשישים.

טיפים פשוטים ומעשיים להגנה על קשישים במהלך מגיפת הקורונה.

1. הגן על עצמך מפני נגיף הקורונה

לפני שאתה בא במגע עם קשישים, וודא שאתה נוקט באמצעי זהירות נאותים כדי למנוע העברת נגיף הקורונה. למרות שזה חוזר על עצמו לעתים קרובות, העצה של ה- RIVM ורשויות בריאות אחרות היא לשטוף ידיים באופן קבוע. השתמש בהרבה מים וסבון ושטוף לפחות 20 שניות. אם אתם צריכים להשתעל או להתעטש, השתמשו בטישו וזרקו אותם מיד לפח או הפכו את הפנים לשרוול (במיוחד אל תשתעל לידיים). הימנע מלגעת בפנים שלך מכיוון שזו דרך קלה להידבק. הזכירו לקשישים לשמור על שגרת היגיינה כאמצעי הגנה מפני נגיף הקורונה.

2. לוודא שלקשישים תהיה גישה למתקנים הולמים

קשישים צריכים להתרחק ממקומות שבהם נמצאים הרבה אנשים במקביל - הממשלה מבקשת מקבוצת הסיכון להישאר בבית - ולכן צריך לחשוב על דרכים לעזור לקשישים בקניות. וודאו שלקשישים בסביבתכם הקרובה יש את כל מוצרי ההיגיינה והמזון הדרושים בבית למשך שבועיים לפחות ואם אפשר יותר. אתה יכול גם לבדוק דרכים למשלוח מזון ולעזור בביצוע הזמנות באינטרנט.

אל תשכחו לבדוק שלקשישים יש אספקה מספקת של כל התרופות הדרושות או לראות אם בית המרקחת המקומי יכול לספק מרשמים. ערכו תוכנית חירום למקרה שאתם או מטפלים אחרים חולים ולא יכולים לעזור יותר – למשל, בדקו אם יש שכנים אמינים אליהם תוכלו לפנות.

3. החליטו אם כדאי לכם לבקר

אז עודדו את הקשישים לטייל בחצר בכל הזדמנות אפשרית
גם אוויר צח סדיר חשוב, אז עודדו את הקשישים לטייל בחצר בכל הזדמנות אפשרית.

צמצמו ככל האפשר את האינטראקציה החברתית עם קשישים – לכן אל תביאו את הנכדים לביקור. אם אתה חושב שאולי נחשפת לנגיף הקורונה או שאתה חווה תסמינים, הקפד להתרחק. אם אתם חולים ומתגוררים עם קשיש, נסו למצוא מקום מגורים אחר לקשיש לשהות בו 14 יום.

קשה ככל שיהיה, גם אם אתה בריא, שקול לבקר רק למטרות חיוניות. ככל שפחות חושפים את הקשישים לסיכון להידבקות, כך ייטב. אם אתם בחברת אדם מבוגר, הקפידו לשטוף ידיים באופן קבוע (ראו למעלה) ולשמור מספיק מרחק - לפחות 15 מטר. אתה לא יכול לחבק או לנשק לזמן מה.

4. צור קשר עם בתי אבות או בתי חולים לפני הביקור

לחלק מבתי טיפול או בתי חולים יש כרגע לוחות זמנים מותאמים לביקורים, אז בדקו מראש. בית אבות עשוי גם להגביל פעילויות קבוצתיות, שיעורי התעמלות או פעילויות חברתיות אחרות, אז הסכימו על דרכים חלופיות לשמור על קשר (המשך לקרוא לדרכים לתקשורת).

5. שמרו על קשר כמה שאפשר

בנסיבות אלו, בדידות ובידוד חברתי מהווים סיכון גדול עבור קשישים, אז היו פרואקטיביים ושימו לב להתקשרות, כתיבה, מיילים או הודעות טקסט ואולי שיחת וידאו. אתה יכול לעזור לקשישים עם חיבור לטלוויזיה, להמליץ על כמה פודקאסטים כדי להילחם בשעמום או לשחק איתם משחקים מקוונים. קבוצות תמיכה מקוונות זמינות גם. בנוסף, ודא שלקשישים יש מספיק תמונות של יקיריהם כתזכורת (GGZ nederland מספקת עצות נוספות לגבי נגיף הקורונה ובריאות הנפש).

6. עודדו את הקשישים להישאר פעילים

שגרת החיים של הקשישים מושפעת כנראה מהנחיות הריב"מ להישאר בעיקר בבית. אם זה המצב, הרופאים ממליצים להישאר פעילים, לא משנה אם מדובר בתרגילים קלים מהפיזיותרפיסט, תרגילי כיסא או ניקיון בבית. גם אוויר צח סדיר חשוב, אז עודדו את הקשישים לטייל בחצר בכל הזדמנות אפשרית.