להיפטר בקלות מעשים

כשהבגדים נקיים וללא עש יש למנוע מהעשים לחזור
כשהבגדים נקיים וללא עש יש למנוע מהעשים לחזור.

ארון בגדים הוא מזיק מגעיל שפוגע בבגדי צמר ומשי. קרא את הטיפים כיצד להילחם בבגדים ולהיפטר מעשים לנצח!

ביגוד (לט. Tineola bisselliella) הוא כרגע בעיה מאוד מינורית אבל מעצבנת בבתים. מספר העשים בבתים ירד עם הזמן, כאשר סיבים מעשה ידי אדם והסקה מרכזית הפכו נפוצים יותר. עם זאת, ביגוד עלול לגרום לנזק גלוי (ויקר) לטקסטיל. עש יכול להתרבות כל השנה ולהפוך לבעיה אם לא מטפלים בו בזמן.

שלוש דרכים להיפטר מעש
שלוש דרכים להיפטר מעש.

האם חשבת על דרכים לשלוט בעש? שלא כמו מיני קוי אחרים, הם לא אוהבים אור, אלא מעדיפים פינות כהות שמהן יכול להיות קשה מאוד להבחין בהן. ברוב המקרים לא מבחינים בבעיית העש עד ששטיח הצמר נראה פגום או שמופיעים חורים בבגדי הצמר והמשי. כמובן שהדברת העש מורעלת, אבל היא יקרה ולא מעשית. בנוסף, כימיקלים שנותרו באוויר עלולים להזיק, במיוחד לילדים צעירים. מדריך מקיף זה מציג דרכים בטוחות ופשוטות יותר לשלוט בבגדים.

השקיעו באמצעי מניעה אם אתם רוצים להיפטר מעש (בעיקר בגדים) מהבית. לדוגמה, אתה יכול לכבס את הבגדים שלך עם חומר ניקוי כביסה איכותי כמו OMO Pikkujätti. הקפד לעולם לא לשמור בגדים או סוודרים מלוכלכים באחסון.

שלוש דרכים להיפטר מעש

תשכח מהכדורים

רגליים הן אמצעי מסורתי למלחמה בבגדים. כדורים פועלים על ידי שחרור כימיקלים לאוויר הדוחים עש באופן טבעי. עם זאת, משקולות כבר אינן זמינות, מכיוון שיש כמה בעיות בשימוש בהן. קודם כל - ולמען האמת - הם מסריחים. ריח הכופתאות גרוע יותר מכרוב מבושל. ריח הקויפאלים נדבק לכל הבדים ומתפשט לבגדים וברחבי הבית. שנית, ייתכן שהם אינם יעילים מספיק כדי להרוג עש גדולים. חלק מבעלי הבית מעדיפים כדורי ארז כדי להילחם בעש. כדורי ארז הם אמצעי שליטה טבעי ובטוח, אך עש יכול להתרגל לריח שלהם. לכן, ארז עשוי להתגלות כפתרון לטווח קצר בלבד.

חוויתי את הרס הזחלים בכביסה

אחת השיטות הטובות ביותר להרוג זחלים היא לכבס את הבגדים שלך בטמפרטורה גבוהה. נדרשת טמפרטורה של לפחות 48 מעלות כדי להרוס את התלים. הכביסה חשובה גם כי הזיעה המצטברת על שרוולי הבגדים מושכת את המבחן. כדי להרחיק זיעה, שטפו בגדים עם חומר ניקוי מתאים. השתמשו בחומר ניקוי מתאים לכל סוג בד, כמו אחד ממוצרי סדרת OMO, וכבסו את הבגדים לפי הוראות הכביסה. אולם כאן יש דילמה קטנה לפתור: עש אוהב חומרים כמו צמר ומשי שאסור לכבס מעל 30 מעלות. אז מה העצה?

קרא את הטיפים כיצד להילחם בבגדים ולהיפטר מעשים לנצח
קרא את הטיפים כיצד להילחם בבגדים ולהיפטר מעשים לנצח!

הקפאה היא דרך יעילה מאוד להסיר עש מהבגדים. הכניסו את הבגדים לשקיות ואת השקיות למקפיא למשך שעתיים. בחורף ניתן להוציא בגדים גם בטמפרטורות מתחת ל-25 מעלות. כל רמות הלבוש בטוח ימותו תוך שבוע. הוציאו את הבגדים מהתיק ושטפו אותם כרגיל במים חמימים (לא חמים). שיטה זו הורגת את הזחלים המחוברים לבגדים ואמורה להפוך את הבגדים לפחות אטרקטיביים עבור העשים. בגדי בישול בהחלט יהיו דרך יעילה להילחם בבגדים, אבל בדים לסאונה הם פתרון קל יותר. הניחו את הבגדים בצורה רופפת על הספסלים ושמרו על טמפרטורת הסאונה על +80 מעלות למשך שעתיים.

נלחם בעש עם כמה שינויים

כמה שינויים קטנים בבית שלך עשויים להיות נחוצים בקרב ביגוד. הנה כמה דרכים קלות להגן טוב יותר על הבגדים שלך:

 • אל תשאיר בגדים מלוכלכים להתיישב זמן רב מדי. כביסה קשה היא אחת הדרכים הטובות ביותר להילחם בבגדים.
 • שקול אם אתה יכול לשמור את הסוודרים מקופלים על המדף הפתוח במקום בארון הבגדים. עש מעדיפים מקומות חשוכים, כך שהחללים המוארים והמרווחים הם זוועה עבורם.
 • קצץ את תכולת הארון. כאשר יש רווח בין בגדים, סביר להניח שבגדים ימיטו הרס על בגדים רבים בבת אחת.
 • שאבו כל פינה בארון הבגדים שלכם. רבים לעולם לא יחשבו לשאוב את הארונות מבפנים, אבל שם מסתתרים העשים.
 • אם יש לך בד צמר ישן, תלה אותו בין בגדים אחרים. עש כמעט תמיד בוחרים בצמר על פני חומרים אחרים.
 • קרא את הוראות הטיפול בבגדים החשופים לבגדים. אם מותר לכבס בגדים בטמפרטורות גבוהות, בחרו בתוכנית כביסה של 48 מעלות לפחות. בגדים רגישים יותר שלא ניתן לכבס בטמפרטורות גבוהות אפשר לשים בשקית ובמקפיא למשך שעתיים. הוציאו את הבגדים מהתיק וכבסו אותם כרגיל. לחלופין, אתה יכול לעשות סאונה בבגדים שלך ב-80 מעלות למשך שעתיים. טמפרטורות גבוהות מאוד או נמוכות הורסים את זחלי העש.
 • כשהבגדים נקיים וללא עש יש למנוע מהעשים לחזור. שאבו את ארון הבגדים שלכם באופן קבוע וודאו שהבגדים אינם קרובים מדי בארון הבגדים. יש לשקול גם פתרונות אחסון חלופיים לסוודרים (שהם מעדן אהוב על אמהות). סעיף 3 במאמר זה מספק הנחיות נוספות כיצד להיפטר מעש.
מאמרים בנושאים דומים
 1. שואב קיטור לשימוש ביתי
 2. כיצד להסיר את ריח השתן מהשטיח?
 3. פשפש המיטה - איך לפעול
 4. איך לארגן אחסון במסדרון - 5 טיפים
 5. איך לטפל בנמלים בבית
 6. איך להיפטר מזבובים