כיצד למנוע זיהום מזון ב-8 שלבים יעילים

הבנה מהי בטיחות מזון ולכן שמירה על ניקיון המטבח היא הגורם העיקרי במניעת זיהום מזון
הבנה מהי בטיחות מזון ולכן שמירה על ניקיון המטבח היא הגורם העיקרי במניעת זיהום מזון.

דואג לבריאות, נכון? במאמר זה של גוגל, תמצאו אמצעי בטיחות מזון פשוטים שיעזרו לכם להימנע מזיהום מזון.

המונח בטיחות מזון אולי נראה רחוק מהמציאות של הבתים שלנו, מכיוון שאנו תמיד מועדים לזיהום מזון, אבל זה לא ממש המקרה. אבטחת מזון ותזונה קשורים ישירות. אחרי הכל, מזון מזוהם יוצר מעגל של מחלות שפוגעות בעיקר בילדים צעירים ובקשישים. כדי למנוע זיהום מזון, יש צורך להקפיד על זהירות בשגרה היומיומית.

בבית, כללי ההיגיינה הללו בסיסיים יותר מאשר במסעדה, למשל, אך גם כך הם חייבים להיות נוכחים בעת טיפול והכנת מזון כדי להבטיח היגיינה ובטיחות מזון. עיין בטיפים היעילים האלה כדי ללמוד מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זיהום מזון!

ראה כיצד להימנע מזיהום מזון

כיצד למנוע זיהום מזון וחיידקים במטבח
כיצד למנוע זיהום מזון וחיידקים במטבח.

מי מעולם לא הרגיש רע עם משהו שאכל? זיהום מזון מתרחש כאשר כל מזון בא במגע (ישיר או עקיף) עם חומרים או אלמנטים המהווים סיכון בריאותי. הסוכנים הביולוגיים העיקריים המסוגלים לזהם מים ומזון הם וירוסים, חיידקים, פרוטוזואה, תולעים, פטריות ורעלים מיקרוביאליים. הם עלולים לגרום למחלות רבות, ולכן חיוני להיות זהיר בעת טיפול והכנת מזון. אבל לפני כן, עלינו להבין את סוגי זיהום המזון.

 1. זיהום פיזי. זיהום פיזי מתרחש כאשר מזון מזוהם על ידי חפץ כלשהו במהלך תהליך הייצור. זה יכול להתרחש גם מתגובות פיזיקליות, שמובילות לייצור של כמה כימיקלים רעילים. תגובות גופניות אלו יכולות להיגרם מטיפולים בטמפרטורות גבוהות, למשל.

 2. זיהום כימי. זיהום כימי מתרחש דרך סוג כלשהו של חומר כימי או מגיב. הוא כולל מזונות ספוגים בכימיקלים טבעיים או מלאכותיים (צבעים ותוספים לא מורשים, קוטלי חרקים, מתכות כבדות וכו') או ברעלים המיוצרים על ידי מיקרואורגניזמים. מזהמים אלו מסוכנים במיוחד מכיוון שהם מקדמים חשיפה לחומרים רעילים שעלולים להיות קטלניים. חומרי הדברה הם רכיבים כימיים שאינם מתכלים ביולוגית ועלולים לגרום לבעיות בריאות שונות. ישנם גם כימיקלים המופיעים באופן טבעי במזון, כמו רעלים בדגים.

 3. זיהום ביולוגי. זיהום ביולוגי נגרם ממגע של מזון עם מיקרואורגניזמים פתוגניים או חומרים שהם מייצרים. מקורות הזיהום הנפוצים ביותר הם בעלי חיים, בני אדם וחרקים. קטגוריה זו כוללת זיהום חיידקי, ויראלי או טפילי, שיכול להתרחש דרך דם, רוק או צואה. כמו כן, סוגים מסוימים של חיידקים גדלים בקירור, מה שעלול להגביר את הסיכון לזיהום במזונות מסוימים, כגון בשר ומוצרי חלב.

איך יודעים אם משטחי המטבח וחדר האמבטיה עברו חיטוי?

מהו זיהום צולב?

זיהום צולב במזון הוא לא יותר מאשר העברה פיזית של חיידקים לא בריאים ממזון מזוהם אחד למשנהו, במישרין או בעקיפין. במהלך טיפול במזון, זיהום זה יכול להתרחש דרך משטח ההכנה, ציוד וכלים מזוהמים, או דרך ידיים שאינן מחוטאות כראוי.

כדי להבטיח את ההיגיינה והבטיחות של המזון במטבח שלך, חשוב:

 • הימנע משימוש באותם כלים, כגון סכינים וקרש חיתוך, כדי לחתוך מזון נא ולאחר מכן מזון מבושל (במיוחד בשר).

 • יש לשטוף ולחטא היטב משטחים וכלים לפני ואחרי הטיפול במזון.

 • שטפו תמיד מזון נא (בשר וירקות), גם אם תבשלו אותם מאוחר יותר.

 • אין לטפל בירקות על לוחות ששימשו בעבר לחיתוך בשר נא.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זיהום מזון?

הבנה מהי בטיחות מזון ולכן שמירה על ניקיון המטבח היא הגורם העיקרי במניעת זיהום מזון. ניתן לסכם את הטיפול המינימלי כ: נטילת ידיים, שמירה על חיטוי משטחים והקפדה על ניקיון הציוד והכלים תמיד.

כיצד למנוע זיהום מזון וחיידקים במטבח

עיין בטיפים היעילים האלה כדי ללמוד מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זיהום מזון
עיין בטיפים היעילים האלה כדי ללמוד מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זיהום מזון!

עכשיו כשאתה יודע מה המשמעות של בטיחות מזון, עקוב אחר העצות הבסיסיות הבאות למניעת התפשטות חיידקים במטבח:

 1. שטפו את הידיים היטב שטפו את הידיים עם סבון ומים זורמים לפני ואחרי מגע עם מזון. ואל תשכח להסיר כל סוג של אביזר, כמו טבעות וצמידים, לפני שנוגעים באוכל.

 2. חיטוי האוכל שלך לפני שמתחילים את המתכון, שטפו היטב את המרכיבים. עבור ירקות, פירות וירקות, ניקוי טוב לפני הבישול הוא חיוני. הסר תמיד את העלים המקולקלים ושטוף הכל בזהירות רבה תחת מים זורמים. האידיאלי הוא להשרות 15 דקות בתערובת של מים עם חומץ או נתרן היפוכלוריט לאחר הכביסה.

 3. שמור על משטחים נקיים כדי לשמור על חיטוי המטבח שלך תמיד, בחר במוצרים ספציפיים לניקוי וחיטוי משטחים, כגון מטבח Cif. הקפידו תמיד להשתמש במגבות נייר נקיות או סמרטוטים על משטחי ההכנה. שטפו את המטליות באופן קבוע והבדילו אחת לכל סוג של משימה. ניקוי הרצפה חיוני גם למניעת חיידקים במטבח וזיהום מזון.

 4. לשטוף כלים וסכו"ם היטב אם אתה שוטף כלים ביד, השתמש במים חמים ובחומר ניקוי טוב. נסו לשטוף כלים מיד לאחר השימוש בהם כדי למנוע זיהום צולב, הצטברות לכלוך והתפשטות חיידקים מזיקים במטבח שלכם.

 5. אל תערבבו את הכלים שלכם קחו כף לכל מחבת במהלך תהליך המתכון שלכם. ערבוב כלי זה עלול לגרום לזיהום צולב, שכן חיידקים ממזון אחד יכולים לעבור בקלות לאחר.

 6. היזהרו מכלי מטבח מעץ כפיות עץ וקרשים מעץ הם פריטים הקיימים במטבחים ברזילאים רבים. אבל עץ צובר חיידקים ביתר קלות, מכיוון שהוא חומר נקבובי. ומיקרואורגניזמים קשה לשטוף. לכן, חשוב מאוד לבצע חיטוי קפדני של כלי עץ. תחילה יש לשטוף במים חמים ובחומר ניקוי טוב. לאחר מכן, שטפו והניחו את הכלי בתמיסה של מים וחומץ, תנו לו להשרות 10 דקות. ברגע שזה נעשה, פשוט יבש אותו עם מטלית נקייה.

 7. נקה את קרשי החיתוך באופן אידיאלי, אתה משתמש בקרשים שונים לחיתוך ירקות ולטיפול בבשר נא. שטפו תמיד את הלוח במים חמים מאוד לפני שתעברו לפריט הבא, מכיוון שהחום הורג כמה וירוסים וחיידקים. כמו כן, מומלץ להחליף את הלוחות הישנים כשהם מתחילים להיות קשים יותר לניקוי. וקרשים מפלסטיק שאינם נקבוביים הם הבחירה הבטוחה ביותר כדי למנוע את הסיכון של זיהום מזון!

 8. פח אשפה ומטליות כביסה בכיור במטבח, המרחק בין האשפה למזון בסופו של דבר קטן מאוד, מה שמקל על העברת חיידקים. לכן, האידיאלי הוא לבחור בפח אשפה גדול ממתכת עם פתח דוושה כדי שהידיים שלך לא יגעו באשפה. מטלית לחה בכיור הופכת גם לסביבה מושלמת נוספת להתרבות של חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים. לכן, העדיפו מגבות חד פעמיות, מגבות נייר ומגב קטן לחיטוי וייבוש הכיור.

איך לשמור על היגיינה ובטיחות מזון במטבח

היגיינת המטבח לא צריכה להיות מוגבלת לטיפול והכנת מזון. כדי שיהיה מטבח מחוטא באמת, חשוב שכל המשטחים, המכשירים והכלים יהיו נקיים. שמירה על מאורגן נכון של המקרר פירושה שמירה על בריאות המשפחה שלך, מכיוון שהיא עוזרת למנוע סיכונים של זיהום ולהימנע מבזבוז.

האידיאל הוא שאת שאר האוכל שומרים במקרר רק בצנצנות פלסטיק או זכוכית. שאריות ממרכיבים משומרים, כבושים או אפילו בעציצים עלולים לזהם את האוכל שלך על ידי העברת המתכות. לכן, אחסנו אותם בסירים אטומים שאינם פוגעים בבריאותכם.

מומלץ גם לנקות את הכיריים לאחר כל שימוש. בנוסף לניקיון היומיומי ומהיר יותר של המטבח ומכשירי החשמל, יש לבצע מעת לעת ניקיון יסודי הכולל גם את הריהוט להשלמת הניקיון. יתר על כן:

 • שטפו את הידיים והכלים בין טיפול במזונות שונים כדי למנוע זיהום צולב;

 • לשטוף פירות וירקות היטב מתחת למים זורמים או להשרות אותם במים עם נתרן היפוכלוריט;

 • אין להקפיא מחדש מזון שכבר הופשר;

 • תמיד להפשיר מזון בתוך המקרר;

 • כל האוכל, בתוך המקרר או מחוצה לו, חייב להיות בכלים סגורים עם מכסה או מכוסה בניילון שקוף;

 • הימנע מאכילת ביצים עם החלמון הגולמי. הטמפרטורה הגבוהה במהלך הבישול מבטיחה חיסול של מיקרואורגניזמים פתוגניים, במיוחד סלמונלה;

 • הימנע מבשר לא מבושל. בשר, כמו כל מזון אחר ממקור מן החי, מייצג סביבה אידיאלית להתרבות של חיידקים. זה קורה כי יש להם חלבונים, מים וחומרים מזינים אחרים בהרכבם;

 • דאגו לאחסון מוצרי חלב. ההרכב הכימי של מוצרי חלב, כמו גם זה של בשר, נוח מאוד להישרדותם של מיקרואורגניזמים מזיקים. אין פלא שהמאכלים הללו מתכלים יותר ומתקלקלים ביתר קלות;

 • שמרו על טמפרטורת המקרר מתחת לארבע מעלות. המקפיא צריך להיות בין מינוס שתים עשרה לחמש עשרה מעלות;

 • הימנע מאכילת מזונות נאים, כגון צדפות ורכיכות, במיוחד אם אינך יודע מה המקור הטוב;

 • הימנעו מאכילה במקומות שאינם מכירים את תנאי ההיגיינה.

אחד הגורמים השכיחים ביותר לזיהום מזון הוא חוסר טיפול והיגיינה במהלך הכנת המזון
אחד הגורמים השכיחים ביותר לזיהום מזון הוא חוסר טיפול והיגיינה במהלך הכנת המזון.

אלפי אנשים חולים וחלקם אף מתים מזיהומים הנישאים במזון מדי שנה. ילדים מתחת לגיל 5 מייצגים קבוצת גיל המושפעת מאוד ממחלות הקשורות לזיהום מזון. עם טיפול זה, אתה ומשפחתך תרגישו ויהיו הרבה יותר בטוחים.

שאלות נפוצות בנושא מניעת זיהום מזון

מהם הגורמים השכיחים ביותר לזיהום מזון?

מאכלים? אחד הגורמים השכיחים ביותר לזיהום מזון הוא חוסר טיפול והיגיינה במהלך הכנת המזון. זה יכול לקרות בגלל משטח, ציוד או כלי מזוהם. סיבה שכיחה נוספת היא אדם שלא שוטף ידיים לפני תחילת הבישול.

מה לעשות כדי להימנע מזיהום מקורות?

שמרו על המטבח נקי ומחוטא תמיד. אבל, כפי שהסברנו קודם לכן, היגיינת המטבח אינה צריכה להיות מוגבלת להכנת מזון בלבד. יש צורך שכל החלקים, המכשירים והכלים יהיו מחוטאים תמיד.

כיצד חיידקים מזהמים מזון?

זיהום ביולוגי מתרחש כאשר מזון בא במגע עם מיקרואורגניזמים פתוגניים או חומרים שהם מייצרים. מקורות הזיהום הנפוצים ביותר הם בעלי חיים, בני אדם וחרקים.