איך להכין קומפוסט משלך: לבזבז פחות, לגדל יותר

או שאתה יכול לקבל ערימת קומפוסט לפסולת גינה
או שאתה יכול לקבל ערימת קומפוסט לפסולת גינה, ופח עם מכסה לשאריות ירקות.

הכנת קומפוסט משלך טובה לכדור הארץ, לכיס שלך ולצמחים שלך. וזה יותר קל ממה שאתה חושב...

למידה כיצד להכין קומפוסט משלך היא דרך מצוינת לחסוך כסף על המגוון המוכן וזה יעניק למדבקת הירקות שלך (או עציצים) דחיפה טעונה במיוחד של חומרים מזינים.

בנוסף, זה יכול לעזור לצמצם את בזבוז המזון שלך. בבריטניה, 7 מיליון טונות של מזון נזרקים מדי שנה* ממשקי בית בלבד. אז לחשוב טוב יותר על מה שאתה זורק וכיצד אתה עושה את זה הוא הצעד הבא מצוין עבור כל משק בית שואף ידידותי לסביבה.

סבלנות היא המפתח להכנת קומפוסט, במיוחד בהתחלה. תצטרך לחכות כשנה כדי לראות תוצאות. אבל ברגע שתעשה זאת, לעולם לא תביט לאחור. זו הרגשה מדהימה כשאתה קוטף את הדלי הראשון המלא בזהב שחור.

במדריך זה, אנו הולכים לרוץ כיצד להכין ערמת קומפוסט, כיצד להשתמש בפח קומפוסט מוכן, מה לשים בקומפוסט שלך ועוד הרבה.

אז קח כוס וחתיכת פרי (קליפת בננה טובה במיוחד לקומפוסט) ותרגיש נוח. מתחילים...

איך להכין ערימת קומפוסט

עד כמה אתה מודאג מחטא בזמן הניקוי?

קל להתחיל להכין ערימת קומפוסט - כל מה שאתה צריך זה מקום מתאים ומספיק חומרים כדי להתחיל את התהליך.

1. בחר את המיקום שלך

באופן אידיאלי, אתה רוצה מקום שקט, מרחק טוב מכל קירות בית חיצוניים, שמקבל הרבה שמש. מיקום ערמת הקומפוסט שלך הרחק מהבית שלך יעזור למנוע מכל חרקים שהוא מושך לבדוק את הבית שלך כמקום הבילוי הבא שלהם, והחום מהשמש יעזור לקומפוסט 'להתבשל' מהר יותר.

איך להכין ערימת קומפוסט
איך להכין ערימת קומפוסט.

עדיף להקים את ערמת הקומפוסט שלך על אדמה אם אתה יכול - זה יקל על תולעים וחיידקים לגשת לערימה שלך ויעזור לפרק אותה, כמו גם יקל על ספיגת הנוזלים שנוצרו מהחומר המתפרק. לתוך האדמה.

באופן אידיאלי, אתה רוצה מספיק מקום לשלוש ערימות, מכיוון שזה מקל על הפיכתן הרבה יותר. אז זכור זאת כאשר אתה בוחר את המקום שלך.

2. התחילו לאסוף שאריות מזון ופסולת גינה

הגדר במטבח שלך מארז או מיכל אחר שאתה יכול למלא בחומרים הניתנים לקומפוסטציה. הפסולת שבה אתה משתמש היא דבר מרכזי שיש לקחת בחשבון כאשר אתה חושב כיצד להכין קומפוסט משלך: אתה רוצה איזון טוב בין חומרים 'ירוקים' ו'חומים'.

חומרים ירוקים הם דברים שנרקבים מהר, כמו קליפות ירקות ופירות, שאריות קפה, גזרי דשא וצמחים, עלים שנשרו ופרחים חתוכים. אלה נותנים לחות לקומפוסט שלך, כמו גם מספקים מינרלים כמו חנקן.

חומרים חומים איטיים יותר להירקב. הם מוסיפים סיבים ופחמן לקומפוסט שלך, כמו גם מאפשרים לכיסי אוויר להיווצר בערימה שלך. אתה יכול להשתמש בדברים כמו מקלות, קליפות ביצים, קרטון קרוע - אפילו התוכן של שואב האבק שלך!

לפריטים חומים גדולים יותר ייקח יותר זמן להתפרק. אם רק תכניס לשם, אתה עלול לחכות עשרות שנים. אז נסה לגרוס או לקצוץ את הפסולת החומה שלך כמה שיותר קטן. אם יש לכם הרבה עצים וגדרות בגינה, אז הרבה ענפים לקומפוסט, כדאי להשקיע במגרסה.

3. מוסיפים את התערובת הנכונה של חומרים ירוקים וחומרים

נסה לכוון לתערובת של 50/50 ירוק וחום, או אפילו עד 75 אחוז חום אם אתה משתמש בעיקר בצבעי חום קטנים כמו קרטון מגורר או זרדים.

אם יש לך יותר מדי חומרים חומים, הקומפוסט שלך יכול לקחת כמה שנים להתפרק במלואו. יותר מדי חומרים ירוקים עלולים להוביל לבלגן מסריח ומסריח. אז נסו לא להוסיף יותר מדי של אחד מהם במכה אחת. לדוגמה, אם אתה משליך על מטען של גזרי דשא, ערבב את הערימה עם קצת קרטון מגורר.

קחו בחשבון שלא הכל מתאים לערימת הקומפוסט. בשר, דגים, מוצרי חלב וכל דבר שמנוני, שומני או שומני אינם מתאימים לקומפוסט - יש לזרוק אותם בנפרד (אלא אם כן יש לכם פח קומפוסט חם - על כך בהמשך).

4. המשיכו להסתובב

חומרים מתפרקים מהר יותר אם יורד להם קצת גשם, חום ואוויר. אז אתה רוצה להפוך את הקומפוסט באופן קבוע עם מזלג לגינה.

אם יש לך מקום, אתה יכול לערום חומרים חדשים על ערמה אחת, ואז להעביר אותם לערימה אחרת ברגע שהם התחילו להתקלקל (בעוד שלושה עד שישה חודשים, תלוי מה יש לך שם), ועל ערמה שלישית כמה חודשים אחר כך. זה קל יותר אם יש לך ערמות סגורות או פחי קומפוסט תוצרת בית (ראה להלן).

אם יש לך מקום רק לערימה אחת, פשוט השתמש במזלג הגן כדי להפוך את הערימה מדי חודש לערך בחודשים החמים יותר. בחורף, אתה לא צריך לסובב אותו לעתים קרובות, כי אתה לא רוצה שכל החום יברח. בנוסף, אתה לא רוצה לפגוע בטעות בתולעים איטיות, קרפדות או זוחלים אחרים שעלולים לנצח שם.

5. היו סבלניים

החומרים שלך עשויים לקחת עד שנה להתחיל להפוך לקומפוסט, אז אתה צריך להיות סבלני!

איך להכין פח קומפוסט

די קל להשיג פחי קומפוסט מפלסטיק והם לא תופסים מקום כמו ערמת קומפוסט
די קל להשיג פחי קומפוסט מפלסטיק והם לא תופסים מקום כמו ערמת קומפוסט.

קל יותר לשלוט בפח קומפוסט תוצרת בית, או ערימה סגורה. אתה תעצור את דליפת החומרים בכל מקום וזה ייראה מסודר יותר. ערימה סגורה היא חיונית למדי אם יש לך כלב, במיוחד אם יש לך כזה שאוהב להתגלגל בבוץ או לאכול כל דבר שאפילו אכיל במעורפל (אנחנו מסתכלים עליך, לברדורים).

לפי ה-RSPB, פחי הקומפוסט הידידותיים ביותר לחיות בר הם אלו העשויים מעץ דק, מכיוון שהם מאפשרים גישה נוחה לתולעים איטיות ולבעלי חיים אחרים.

אתה יכול לקנות פחי קומפוסט עץ מוכנים , אבל הם די קלים להכנה עם משטחים. אתה בעצם רק צריך לחבר ארבעה משטחים יחד כך שכל אחד מהם יתחבר לשני בצד הקצר ביותר. הוא יהיה פתוח לשמים ולאדמה.

שלושה צדדים יכולים להיות קבועים יחדיו לצמיתות, עם חוט למשל, אבל צד אחד צריך להיות ניתן להסרה כדי שתוכל לגשת לקומפוסט.

איך להכין קומפוסט משלך בפח פלסטיק

די קל להשיג פחי קומפוסט מפלסטיק והם לא תופסים מקום כמו ערמת קומפוסט. זה לא כל כך קל להפוך את הקומפוסט, אבל קל יותר לשמור אותו חם.

ייתכן שתוכל לקנות פח קומפוסט מוזל מהמועצה המקומית שלך. ואם אתה מנסה לצמצם פלסטיק, תמיד כדאי לקנות יד שנייה. לעתים קרובות הם מופיעים באיביי, Gumtree ובדפי מכירה מקומיים בפייסבוק.

באופן אידיאלי, אתה רוצה אחד שאין לו בסיס, או לפחות בעל חורים בגודל הגון, כדי לאפשר גישה נוחה לתולעים וחיידקים אחרים. תרצו גם אחד עם צוהר בתחתית כדי שתוכלו להוציא את הקומפוסט המוגמר. מכסה מאובטח הוא רעיון טוב אם אתה מודאג מזבובים או שרצים.

אז פשוט הושיב אותו במקום שטוף שמש הרחק מהבית, הוסף את הפסולת החומה והירוקה שלך והתאזר בסבלנות. אם יש לכם מכסה, כדאי להשקות את הקומפוסט מדי פעם כדי לזרז את העניינים.

איך להכין קומפוסט בפח חם

כמה פחי קומפוסט תוכננו במיוחד כדי לחמם את הפסולת בצורה יעילה יותר. פחים אלו יקרים יותר מאופציות אחרות, אך ניתן להשיג קומפוסט תוך חודשיים בלבד. בנוסף, אתה יכול להוסיף בשר מבושל ושאריות מזון אחרות שבדרך כלל אינך יכול לכלול במיכל קומפוסט רגיל או בערימה.

עדיין תרצו לשאוף לתערובת של 50/50 של פסולת ירוקה וחומה, אבל לא תצטרכו להפוך אותה.

אז אם לא אכפת לכם מהעלות הנוספת, ואתם תוהים איך להכין קומפוסט בקלות, קומפוסט חם יכול להיות התשובה.

מה אתה יכול לשים בערימת הקומפוסט שלך?

הכנת קומפוסט דורשת מספר חומרים שונים, אבל איך אתה יכול להיות בטוח שאתה מכניס לתוכו את הדברים הנכונים?

בערך, אתה רוצה חלוקה של 50/50 של חומרים ירוקים וחומים. להלן סיכום מהיר של סוגי החומרים המרכיבים את הקבוצות הללו:

ירקות

 • קליפות ועיסה של פירות וירקות
 • שטחי קפה
 • שקיות תה (כל עוד הן ללא פלסטיק - רובן לא)
 • גזרי דשא וגדר חיה
 • עשבים שוטים (יש להקפיד להסיר את השורשים וראשי הזרעים)
 • צמחי בית
 • לחתוך פרחים
 • זרעי פירות
 • זבל בעלי חיים (זה לא כולל פסולת של חתולים וכלבים)

חומים

 • משאיר
 • גזרי ירוק עד, למשל מעצי מחט
 • זרדים
 • מקלות (חתוך אותם כמה שיותר קטן, אחרת ייקח להם שנים להתפרק)
 • קרטון
 • שקיות נייר ועיתון
 • שקיות עמילן תירס ניתנות לדחיסה
 • אפר עץ
 • קליפות ביצים
 • שיער
 • התוכן של שואב האבק שלך

מה כדאי להשאיר מחוץ לקומפוסט?

אנו הולכים לרוץ כיצד להכין ערמת קומפוסט
במדריך זה, אנו הולכים לרוץ כיצד להכין ערמת קומפוסט, כיצד להשתמש בפח קומפוסט מוכן, מה לשים בקומפוסט שלך ועוד הרבה.

חלק מהדברים אינם בטוחים לקומפוסט ברוב המקרים, מכיוון שהם עלולים להכיל חיידקים מזיקים, לייצר ריחות רעים כשהם מתפרקים, או למשוך שרצים. אז תרצו להשאיר בחוץ:

 • שאריות בשר
 • מוצרי חלב, כמו חלב חמוץ או קליפת גבינה
 • דגים ועצמות דגים
 • שמן, גריז ושומן
 • חול חתולים
 • פסולת כלבים
 • לחם
 • חיתולים
 • פלסטי
 • רקמות משומשות

קל לפלסטיק להתגנב לפח הקומפוסט שלך. ודא שאתה מסיר כל סרט סלוטי מקרטון או מנייר (ומהידוק). ובדוק אם יש פלסטיק נסתר. שקיות תה, למשל, אטומות בדרך כלל בכמות זעירה של פלסטיק. אם בקופסת שקית התה שלך לא כתוב שהם נטולי פלסטיק, הם לא. אז גזרו אותם ורוקנו את העלים לתוך הקומפוסט.

כמה זמן לוקח להכין קומפוסט?

אתה תדע שהקומפוסט שלך מוכן לשימוש כשהוא הופך לחום ומתפורר ונראה ומריח כמו אדמה עשירה ולחה. גרפו אותו החוצה דרך החלק התחתון של הקומפוסטר שלכם, והוא מוכן לשימוש. (תוכלו לקרוא על היתרונות של קומפוסט מוגמר כאן.)

אם עדיין נשארו בו מקלות, אפשר לנפות את הקומפוסט דרך מסננת גינה או חוט עוף.

ישנם כמה דברים שיכולים להשפיע על המהירות שבה הקומפוסט מתפתח ועל המרקם של הקומפוסט שלך, אז אם יש לך חששות, כדאי לבדוק את המדריך הזה לפתרון בעיות מאת recyclenow.

כיצד אוכל להרחיק חולדות ושרצים אחרים מהקומפוסט שלי?

חשוב מאוד להימנע מבשר, גבינות ומאכלים אחרים שעלולים למשוך אותם (ראה את הרשימה שלנו ממה להימנע, למעלה). אם אתה באמת מודאג מחולדות, אולי כדאי שיהיה לך פח עם מכסה פלסטיק, במקום ערימת קומפוסט פתוחה.

או שאתה יכול לקבל ערימת קומפוסט לפסולת גינה, ופח עם מכסה לשאריות ירקות.

מה ההבדל בין קומפוסט לחיפוי עלים?

קומפוסט עשוי מהמון מזון או פסולת גינה שונה. חיפוי עלים עשוי רק מעלים. חיפוי עלים אינו עשיר כמו קומפוסט, אבל הוא ממש שימושי להוספה לגבולות כדי לשמור על לחות ועשבים שוטים. כך מכינים תבנית עלים.

איך מכינים קומפוסט: גרסת tl;dr

 • בחר מיקום מתאים לערימת הקומפוסט שלך - מקום שקט ושטוף שמש הרחק מקירות הבית שלך.
 • חשבו היטב מה אתם הולכים להוסיף לערימת הקומפוסט שלכם ובחרו בחצי חומר 'ירוק' (שנרקב מהר ועשיר בחנקן ולחות) וחצי חומר 'חום' (שנרקב לאט ומוסיף נפח כיסי אוויר).
 • קוצצים חומים מגושמים לקטנה ככל האפשר כדי שיתפרקו מהר יותר.
 • הפוך את הקומפוסט שלך באופן קבוע כדי להכניס אוויר ולחות.

הנה לך. עכשיו אתה יודע איך להכין קומפוסט משלך, למה שלא תנסה את הטיפים האחרים לגינון בר קיימא?

* מקור: אוהב אוכל, שונא בזבוז