כיצד לבצע ניקוי רטוב נכון

איך לעשות ניקוי רטוב בצורה נכונה ובאיזו תדירות לנקות את המקום - נבין הכל בפירוט
איך לעשות ניקוי רטוב בצורה נכונה ובאיזו תדירות לנקות את המקום - נבין הכל בפירוט.

באופן מסורתי אנו מקשרים דירה או בית למקום הבטוח ביותר בו תוכלו להסתתר בקלות מכל מצוקה, כולל מחלות. אבל כשמדובר בווירוסים ובחיידקים שעלולים לגרום למחלות קשות, קשה להרגיש בטוח אפילו בקירות שלך.

בנוסף למניעת מחלות בצורת התקשות ונטילת ויטמינים, אחת הדרכים היעילות ביותר להגן על יקיריכם מפני מחלות היא יצירת אקלים פנימי בריא באמצעות ניקוי רטוב. איך לעשות ניקוי רטוב בצורה נכונה ובאיזו תדירות לנקות את המקום - נבין הכל בפירוט.

באיזו תדירות לבצע ניקוי רטוב

בעת ביצוע ניקוי רטוב בחדר, לא רק תכולת האבק מצטמצמת באופן משמעותי, אלא גם המיקרואורגניזמים שעבורם הוא משמש כבית גידול - חיידקים, וירוסים וקרדית האבק. ניקוי רטוב קבוע מאפשר להביא את הכמות לרמה בטוחה.

ניקוי רטוב בבית צריך להיעשות בתדירות גבוהה יותר אם:

  • בדירה מתגוררים ילדים, אלרגיים וקשישים - חסינותם נחלשת ורגישה יותר לפתוגנים של מחלות שונות.
  • יש חיות מחמד בבית, כולל כאלה שנמצאות בחוץ. צמר, לכלוך רחוב, שאריות רוק על פריטי פנים משמשים סביבה נוחה לחיידקים להתרבות ולשמור על וירוסים פעילים.
  • בן משפחה חולה או רק לאחרונה חלה במחלה
  • החדרים עברו או עדיין עוברים שיפוצים, שבמהלכם נוצרת כמות גדולה של אבק באופן מסורתי.

ניתן לחלק את תדירות הניקוי הפנימי לפי סוג העבודה:

  • אווררו את כל האזורים מדי יום, נקו פריטים יומיומיים, שטפו כלים ומשטחי מטבח, שטפו וייבשו את הכיור, האמבטיה והמקלחת.
  • שאבו וניגבו רצפות פעם או פעמיים בשבוע, קחו אבק ממשטחים אופקיים, מתגים וידיות דלתות.
  • אחת לחודש מתווספת שטיפת השטיחים בחדר האמבטיה ומול דלת הכניסה לניקיון.
  • אחת לשלושה חודשים, יש צורך לשטוף את החלונות, להסיר אבק מהתקרה והקירות ולחטא את המקום.

בעונה החמה, ניקוי צריך להתבצע לעתים קרובות יותר, שכן כאשר מאוורר, אבק רחוב, גזי פליטה ואבקה של צמחים חודרים לתוך החדר.

באיזו תדירות לבצע ניקוי רטוב
באיזו תדירות לבצע ניקוי רטוב.

מנסים ליצור אקלים פנימי בריא, אל תשכח שניקוי תכוף מדי יכול להשפיע הפוך - עם ניקיון סטרילי, חסינות הילדים אינה פוגשת מקורות מחלות ויכולה להיווצר לאט יותר, ומגע תכוף של משטחי עץ וצבע עם חומרי ניקוי יכול להוביל להידרדרות מוקדמת של רהיטים. זכרו שלפני הניקוי עדיף לקרוא את הוראות השימוש כדי לא לקלקל את המשטחים.

ההליך לניקוי רטוב

הניקוי צריך להתחיל מהמקום הרחוק ביותר מהכניסה, ולנוע לכיוונו. המטבח, האמבטיה, האמבטיה והמסדרון מנוקים בסוף. במסגרת חדר אחד מנקים תמיד משטחים מלמעלה למטה - אם תחילה שואבים ואז מנגבים את האבק, ההשפעה תהיה הפוכה בדיוק מהרצוי - האבק שוב יהיה באוויר ועל הרצפה, ואת שואב האבק יהיה צורך להסיר שוב.

חשבו איזה ציוד ומוצרי ניקוי תזדקקו לניקיון בחדר מסוים, כדי שיהיו תמיד בהישג יד - זה יעזור לחסוך זמן ואנרגיה.

אוורר את האזור לפני ואחרי ניקוי רטוב כדי להפחית את כמות האבק באוויר. אנשי מקצוע בתחום הניקיון משתמשים לרוב ברובי ריסוס כדי להסיר אבק בצורה יעילה יותר - השתמשו בטריק הזה כדי לנקות את הדירה שלכם. גוגל ממליצה על תרסיס אנטיבקטריאלי Cif Ultra Hygiene, המעולה בהסרת אבק ובעל אפקט טיהור.

חדר שינה, סלון, חדר ילדים

לפני ניקוי רטוב של חדר השינה, חדר הילדים והסלון, יש להחליף מצעים וכיסויי רהיטים ולשלוח לכביסה. אז אתה צריך לנגב אבק על כל המשטחים הפתוחים - נברשת, מתגים ושקעים, אדן חלון, המשטחים העליונים של ארונות ומדפים, סוללות. בזמן ניגוב האבק, יש לרוב כלי כתיבה, ספרים ופריטי לבוש שאבדו בחדר - אנחנו שמים הכל במקומם.

על מנת למנוע הצטברות מהירה של אבק, ניתן לכסות את המשטחים המנוקים בנייר או בעיתונים ולאחר סיום הניקוי להסיר אותם בזהירות.

השלב הבא הוא חיבור שואב אבק – בעזרתו מסירים אבק מרהיטים ושטיחים מרופדים.

הניקוי מסתיים בשטיפת הרצפות, כולל הקרשים.

מטבח

כיוון הניקוי מלמעלה למטה מתבצע גם במטבח. בחדר זה, אנו מתחילים לנקות על ידי ניקוי סורגי האוורור, ואז עוברים אל המנורה, הכרכובים, המשטחים העליונים והחזיתות של רהיטי המטבח, אל תשכחו על שקעים ומתגים, נגב את הסוללה ואת אדן החלון. אבק במטבח יכול להכיל חלקיקים דביקים עקב הבישול, ולכן בעת הניקוי ניתן להשתמש בחומרי ניקוי, שאותם יש לשטוף במים נקיים.

מכשירי מטבח נשטפים באמצעות תכשירים מיוחדים המיועדים להילחם בשומן ובאבנית. הניקוי מסתיים בניגוב רגלי השולחן והכיסאות, שטיפת הפתח והרצפה.

חדר רחצה ושירותים

חדרים אלו מנוקים לאחר סידור המטבח. השלב הראשון הוא ניקוי גריל האוורור – על פניו עלולים להצטבר חלקיקי אבק, עור ושיער, המשמשים כר גידול נוח לחיידקים.

באמצעות חומרי ניקוי, שטפו את הקירות, חזיתות הארונות, מתלה מגבות מחומם, אמבטיה, מקלחת, כיור ושירותים. חשוב לזכור להקפיד על ההוראות שעל האריזה ולא לערבב מוצרים שונים או להשתמש בהרכב אוניברסלי. לאחר ניגוב לח, יש לנגב את כל המשטחים כדי למנוע הצטברות אבנית וליצור כר גידול למיקרואורגניזמים.

אוורר את האזור לפני ואחרי ניקוי רטוב כדי להפחית את כמות האבק באוויר
אוורר את האזור לפני ואחרי ניקוי רטוב כדי להפחית את כמות האבק באוויר.

אחד המקומות המלוכלכים ביותר הוא החלל שמאחורי האסלה, שממנו עקרות בית רבות מתעלמות, למרות שמצטבר שם הרבה אבק ושיער. יש לנקות אותו בכל פעם שהחדר מנקה רטוב.

בעזרת חומר חיטוי, שטפו את המברשת והקערה שלה.

ניקיון בחדר האמבטיה והשירותים מסתיים בשטיפת הדלתות והרצפה.

מסדרון

המסדרון יכול להיחשב בבטחה כקו הסיום בעת ניקוי דירה. זהו אחד האזורים המלוכלכים ביותר בבית שלך, שבו לכלוך ושיער של חיות מחמד יכולים להצטבר.

ניקוי רטוב במסדרון צריך להתחיל עם יבש. אספו את כל הפריטים המיותרים - קבלות, כרטיסי נסיעה וחומרי קידום מכירות, שאנשים רבים רגילים להכניס לכיסי הבגדים העליונים. הניחו כובעים, מפתחות, תיקים ועוד דברים קטנים במקומם.

שטיפת מראות, חזיתות ומשטחים פנימיים של ארונות וארונות. נקו את הנעליים ושטפו את מתלה הנעליים. יש לשטוף את דלת הכניסה משני הצדדים, לזכור לטפל בזהירות בידית הדלת.

הניקוי מסתיים בשטיפת הרצפה והוצאת האשפה.

עריכת תוכנית, קביעות ועמידה בכללי הניקוי הרטוב יאפשרו לך להתמודד עם העבודה במהירות, מבלי להסיח את דעתך על ידי דברים זרים. ניתן לערב את כל בני המשפחה בניקיון, חלוקת אחריות מראש ולתגמל את כל המשתתפים לאחר הניקיון.