טיפול באקווריום בבית: כל מה שצריך לדעת

עליך לדעת אילו מיני דגים חיים בו
על מנת להחליט באיזו תדירות לנקות את האקווריום לניקוי כללי, עליך לדעת אילו מיני דגים חיים בו.

מאמר זה יראה לך כיצד לנקות את האקווריום שלך כראוי כדי לשמור על הדג שלך שמח.

שלבים חשובים:

 • לפני ניקוי האקווריום, הקדישו יום לכך, אל תעשו זאת בחיפזון.
 • לעולם אל תוסיף מים לא יציבים לאקווריום.
 • במשימה כיצד לנקות נכון את האקווריום ובאיזו תדירות לעשות זאת, חשוב להכיר את יכולתו ולהיות מונחה לפי סוג הדגים שחיים בו.
 • ככל שהאקווריום גדול יותר, כך תצטרך לנקות אותו בתדירות נמוכה יותר.

לאוהבי בעלי חיים שמחזיקים דגים בבית יש אותם לעתים קרובות לא רק למען היופי. התבוננות בתושבי האקווריום ושחייה בכיוונים שונים משפיעה על אנשים. עם זאת, כדי שחבריך הקשקשים ייהנו מחיים נוחים, עליך לדעת כיצד לנקות נכון את האקווריום שלך. במאמר זה נראה לכם כיצד לנקות את אדמת האקווריום, באיזו תדירות לנקות את האקווריום, וניתן טיפים לשמירה על ניקיון בין השטיפות.

לניקוי קירות האקווריום, השתמש בכלי מטבח רגילים כגון מטלית רחצה וספוג מטבח. נקו את הספוג בקביעות לפני ניקוי האקווריום מכיוון שהוא מכיל חיידקים מזיקים.

ניקוי האקווריום שלך באופן קבוע: מה שאתה צריך לדעת

חלק מהדגים זקוקים לניקוי לא יותר מפעם בחודש
חלק מהדגים זקוקים לניקוי לא יותר מפעם בחודש, בעוד שאחרים זקוקים לניקוי שבועי.

ישנן מספר תשובות לשאלה באיזו תדירות לנקות אקווריום, תלוי בכמה דגים חיים בו. ככל שיש יותר דגים, יש לנקות את האקווריום לעתים קרובות יותר. קחו בחשבון שניקיון לעיתים קרובות מדי מזיק בדיוק כמו ניקיון הבית לעיתים רחוקות מדי, מכיוון שהוא עלול להלחיץ אותם. לכן יש לקחת בחשבון את רמת הזיהום של האקווריום לפני החלפת המים בו.

שלבים בסיסיים כיצד לנקות אקווריום מבלי להוציא ממנו דגים:

 1. לפני שטיפת האקווריום יש לקבוע את הקיבולת שלו: יש לנקות אקווריומים בנפח של עד 150 ליטר לא יותר מפעם אחת כל 7-10 ימים, יותר מ-200 ליטר - פעם בשבועיים.
 2. יש צורך בניקוי שוטף של האקווריום כדי להסיר משקעים ירוקים מהקירות. לשם כך, הוצא את משאבת הטורבינה ונקה אותה עם מברשת שיניים.
 3. השתמשו במגרד מיוחד או בספוג מטבח כדי לנקות את האקווריום לאורך הקירות מרובד בפנים מבלי להסיר את הדגים.
 4. לאחר מכן מסננים כשליש מהמים ויוצקים אחד חדש, שוודאי התיישב בטמפרטורת החדר במשך מספר ימים.
 5. התקן מחדש את כל ציוד האקווריום (משאבה, טורבינה, מאוורר).
 6. אם אתה רואה זרימה חלשה של מים באקווריום שלך, הגיע הזמן לנקות את המסננים שלך. יש להסיר אותם בזהירות מהאקווריום ולנקות אותם עם מברשת (אפשר להשתמש במברשת שיניים).

איך מנקים אקווריום: ניקוי כללי

על מנת להחליט באיזו תדירות לנקות את האקווריום לניקוי כללי, עליך לדעת אילו מיני דגים חיים בו. לשם כך, גם כאשר קונים דגים בחנות, עליכם לשאול באיזו תדירות סוג הדג שלכם זקוק לניקוי כזה. חלק מהדגים זקוקים לניקוי לא יותר מפעם בחודש, בעוד שאחרים זקוקים לניקוי שבועי.

במהלך ניקוי כללי וסידור מחדש באקווריום, עליך לפעול בעדינות ככל האפשר: ללא תנועות פתאומיות, אין להשתמש בחומרי ניקוי כימיים.

שלבים בסיסיים כיצד לנקות באופן כללי את האקווריום שלך:

 1. לפני ניקוי האדמה באקווריום או ניקוי כללי, רכשו סיפון מיוחד בחנות החיות.
 2. נקו את קירות האקווריום בעזרת מגרד או מקרצף כדי להסיר מיקרואורגניזמים שעלולים לזהם את המים.
 3. לאחר מכן, המשך לניקוי האדמה. יש לנקות אותו מפסולת, מזון ושאריות מזון. כדי לקבוע אם יש צורך לנקות את האדמה, קחו מקל בגודל מתאים וערבבו את האדמה – אם רואים בועות עולות מלמטה, צריך לנקות אותה. חנויות לחיות מחמד מוכרות צינורות מיוחדים עם קצה מתכת או זכוכית כדי לעזור להסיר לכלוך. יש להחזיק אותם לאורך התחתית, ומים מזוהמים יתנקזו דרך הקצה.
 4. המים המנוקזים מהאקווריום לא יעלו על חמישית מהקיבולת הכוללת של הנוזל שבו. לאחר השלמת תהליך הניקוי, שפכו את אותה כמות מים לאקווריום כפי שלקחתם ממנו במהלך תהליך הניקוי.
 5. ניתן להוסיף גם ויטמינים מיוחדים לדגים לאחר הניקוי הכללי בו. עדיף למלא אותם באקווריום במים חדשים, שקודם כל יש להגן עליהם.

איך לשמור על האקווריום שלך נקי:

אתה צריך לדעת נקודות רבות שניסינו לתאר במאמר שלנו
כדי לפתור את השאלה איך לשטוף אקווריום, אתה צריך לדעת נקודות רבות שניסינו לתאר במאמר שלנו.

בדקו את המים באופן קבוע אם יש עודפי אצות וצמחים באקווריום והסר את העודפים כדי שהאקווריום לא יתלכלך מדי. מדוד את קריאות המים: DH ו-KH (קשיות), ו-PH (חומציות). אם המספרים הם בין 20 ל-30 אחוז, הגיע הזמן להחליף את המים. כדי שהאקווריום שלך לא יהפוך למשימה קשה, עדיף לנקות באופן קבוע את הקירות והפילטרים על בסיס קבוע. הרי בדיוק כשעוקבים אחר הזיהום ולא נותנים לו להתפשט יותר מדי, האקווריום יהיה נקי אופטימלי והדגים ירגישו בו טוב.

כדי לפתור את השאלה איך לשטוף אקווריום, אתה צריך לדעת נקודות רבות שניסינו לתאר במאמר שלנו. אנו מקווים שהטיפים שלנו כיצד לנקות אקווריום ולבצע בו ניקיון כללי וקבוע יעזרו לחיות המחמד שלכם להרגיש בנוח ונעים בבית המים שלהן, ויקלו עליכם את התהליך הזה.