כיצד להסיר עובש מרצפות ושטיחים

נהניתם ללמוד כיצד להסיר עובש מרצפות ושטיחים
נהניתם ללמוד כיצד להסיר עובש מרצפות ושטיחים?

עובש עלול לפגוע קשות בשטיחים, לכן חשוב לנקות אותם באופן קבוע. במאמר זה יש את כל מה שאתה צריך לדעת על ניקוי עובש.

עובש וטחב הם פטריות שמזיקות מאוד לבריאות, במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות, אסטמה או חסינות נמוכה. בנוסף, הם עלולים ליצור ריחות לא נעימים ואף להרוס את משטחי הבית שלכם. לכן, חשוב להילחם בעובש וטחב כבר מהסימנים הראשונים. ראה מדריך עם הנחיות לטיפול בעובש על רצפות ושטיחים.

אם השטיח שלכם היה לח יותר מיומיים בגלל נזילה למשל, או אם השטח שנפגע מעובש הוא יותר משני מ"ר, התייעצו עם איש מקצוע המתמחה בניקוי מסוג זה.

כיצד למנוע התפתחות עובש בבית

כיצד להסיר עובש בשטיח
כיצד להסיר עובש בשטיח.

עובש אוהב סביבות חמות ולחות ומתפשט במהירות באמצעות נבגים הנישאים באוויר. לכן, יש צורך להרוג את הנבגים כדי להיפטר מבעיה זו אחת ולתמיד, שכן העובש אפילו על בגדים. במקרים רבים, הסיבה לעובש היא נזילה או עודף לחות. כדי למנוע עובש על רצפות ושטיחים, עליך:

 • שמור על כל החדרים בבית מאווררים היטב. במידת הצורך, השתמש במסירי לחות כדי להפחית את לחות האוויר.

 • הימנעו משטיחים בחדר האמבטיה והשתמשו באריחים או בחומרי ריצוף אחרים שאינם נקבוביים.

 • תלו שטיחונים ומגבות רחצה ופנים לייבוש לאחר השימוש. אם אפשר לשטוף אותם לפחות פעם בשבוע באמצעות מוצרים יעילים כגון OMO או Brilhante.

 • ודא שפריטים רטובים (כגון החלק התחתון של עציצים) לעולם לא יבואו במגע עם הרצפה.

כיצד להסיר עובש בשטיח

עובש מזיק מאוד לשטיחים שכן הוא פוגע בסיבים וקשה מאוד להסירו. לכן, לפני טיפול בכתמי עובש, יש להתייחס תחילה לגורמים לעובש, כגון נזילה או חלון סדוק. אחרת, הבעיות יחזרו לרדוף אותך.

 1. הגנה

  ניסיון לנקות עובש נוטה להפיץ נבגים שעלולים להזיק לבריאותכם בשאיפה, לכן אנו ממליצים ללבוש ביגוד מגן ומשקפיים, כמו גם מסכה על האף והפה.

 2. סביבה

  שימו לב לאוורור החדר, וודאו שהדלתות סגורות כדי למנוע מנבגי עובש לזהם את שאר הבית, אך השאירו את החלונות פתוחים כדי שהאוויר יוכל לזרום.

 3. יבוש

  אם השטיח שלך ניתן להסרה, קח אותו החוצה והשאיר אותו בשמש לייבוש במשך 48 שעות. אם השטיח דבוק לרצפה, הדליקו את אורות החדר וייבשו אותו באמצעות מאוורר, מסיר לחות או עם פונקציית ה"נשיפה" של השואב.

 4. תרסיס

  לאחר מכן מרחו תרסיס טחב על השטיח. עקוב אחר ההוראות על התווית. יש למרוח את המוצר נגד טחב ולוודא שהוא נספג בשורשי הסיבים.

 5. תשומת לב להוראות

  את רוב המוצרים נגד טחב אין צורך להסיר עם מים, אבל כדאי לבדוק את התווית כדי להיות בטוח.

 6. טיפול רצפה

  במקרה של שטיח נשלף, יש למרוח את התמיסה האנטי-פטרייתית גם על החלק של הרצפה בו נמצא החומר ולתת לו להתייבש.

 7. סיום

  השאר את מסיר הלחות פועל בחדר למשך מספר ימים נוספים כדי להסיר נבגים שנותרו.

בעת הסרת עובש מרצפות ושטיחים יש להשרות את כל ציוד הניקוי בתמיסה אנטי פטרייתית כדי למנוע מהנבגים לברוח לאזורים אחרים בבית.

כיצד להסיר עובש מרצפות עץ

 1. גרידה

  ראשית, השתמשו במגרדת או בסכין קהה כדי להסיר עובש מראש העץ, ולאחר מכן שאבו אותו.

 2. יישום

  לאחר מכן, משייפים את האזור ומרחים מוצר אנטי פטרייתי, בהתאם להוראות שעל התווית. הניחו לאזור להתייבש, שייפו אותו ומרחו שוב את התרופה נגד פטריות.

 3. ניקוי

  הניחו לאזור להתייבש לחלוטין, ספגו שאריות שנשארו בעזרת מטלית נקייה ויבשה.

איך יודעים אם משטחי המטבח וחדר האמבטיה עברו חיטוי?

באילו תמיסות אנטי פטרייתיות אני יכול להשתמש?

שימוש במים וסבון אינו מספיק כדי למנוע את בעיית העובש. האלטרנטיבה הטובה ביותר היא תמיד להשתמש בתרסיסים נגד טחב שנוצרו במיוחד לניקוי האזור הפגוע, אשר מקדמים ניקוי מובטח ויעיל יותר - אך ישנם מוצרים מסוימים שיכולים לעזור במשימה זו:

אקונומיקה או מי חמצן

אקונומיקה ומי חמצן יעילים בהעלמת עובש, אבל מוצרים אלה יכולים להיות גם מאכלים או כתם במיוחד, אז ודא שהם מתאימים לרצפה שלך. מערבבים תמיסה של חלק אחד של אקונומיקה או מי חמצן עם שמונה חלקים מים. יש למרוח תערובת זו על המקום ולאחר מכן לתת לה להתייבש.

חומץ או סודה לשתייה

כיצד להסיר עובש מרצפות עץ
כיצד להסיר עובש מרצפות עץ.

חומץ לא מבטל את כל סוגי העובש, אבל הוא יכול להאט את צמיחתו, וכך גם סודה לשתייה, שגם עוזרת להסיר ריחות. השתמשו בחומץ רגיל והניחו לו להיספג כשעה לפני הסרתו במים, הקפידו לשטוף אותו היטב כדי למנוע מריח החומץ להתעכב.

או לערבב משחה עם סודה לשתייה ומים חמימים ולמרוח. הניחו לו להיספג והסירו את העיסה לאחר זמן מה. במקרה של מגע עם העור, במיוחד בפנים, וודאו שכל שאריות הוסרו, שכן גם חומץ וגם סודה לשתייה עלולים לאיזון את ה-pH של העור.

שמן עץ התה או שמן זרעי אשכוליות

הודות לתכונות האנטי-פטרייתיות והאנטיבקטריאליות שלהם, שמנים אלו יעילים גם במלחמה בעובש. הוסף 1 כפית שמן עץ התה או 10 טיפות שמן זרעי אשכוליות לכוס מים וערבב אותם בבקבוק תרסיס. לאחר מכן יש למרוח את התכשיר על כל האזור המושפע מהעובש, להסיר את העודפים בעזרת מטלית ולתת לאזור להתייבש באופן טבעי.

נהניתם ללמוד כיצד להסיר עובש מרצפות ושטיחים? קרא את המאמרים שלנו:

מאמרים בנושאים דומים
 1. איך להיפטר מעובש בארון הבגדים
 2. ניקוי רהיטי קש ב-5 שלבים
 3. הסר כתמי אבנית על זכוכית
 4. ניקוי בסיסי: ניקוי תריסים אנכיים
 5. ניקיון בסיסי: לנקות את התריסים
 6. תכשיטי זהב נקיים