הסר כתמי עגבניות - הבגדים שלך יהיו נקיים שוב

בהמשך תקראו כיצד ניתן לנקות בגדים עם כתמי עגבניות טריים וכתמי רוטב עגבניות טריים
בהמשך תקראו כיצד ניתן לנקות בגדים עם כתמי עגבניות טריים וכתמי רוטב עגבניות טריים.

בין אם סלט עגבניות, רוטב פסטה או פסטה בולונז, בין אם קטשופ, עגבניות שרי טריות או עגבניות משומרות: עגבניות הן מגוונות, בריאות וטעימות. רוטב עגבניות פופולרי במיוחד בקרב ילדים. בין אם על ידי שפיכה או בישול: כתמי עגבניות על בגדים הם בלתי נמנעים. כדי שזה לא יהפוך לדרמה, הנה הטיפים הטובים ביותר להסרת כתמי עגבניות.

מסירים כתמי עגבניות ומסירים כתמי רוטב עגבניות

הסרת כתמי עגבניות היא בעצם די קלה. אם אתה יודע איך לעשות את זה המידע הכי חשוב על זה: כתמים על עגבניות טריות צריך להתייחס אחרת מאשר כתמי רוטב עגבניות. יש לכך סיבה פשוטה: ההרכב הכימי של כתמי העגבניות שונה מזה של רטבי העגבניות. ההבדל העיקרי: רטבי עגבניות וקטשופ מכילים הרבה סוכר. לכן יש כאן הבדל בטיפול המקדים לעומת כתמי עגבניות טריות.

כיצד להסיר כתמי עגבניות טריות: שלושה עצות לעזרה ראשונה

כתמי עגבניות הם כמו רוב הכתמים האחרים: הכי קל להסיר אותם כשהם טריים, כלומר עדיין לא התייבשו. בהמשך תקראו כיצד ניתן לנקות בגדים עם כתמי עגבניות טריים וכתמי רוטב עגבניות טריים.

  1. לפני טיפול בכתם עגבניות, יש להסיר תחילה שאריות פרי או רוטב מהבגד, לכן יש לגרד או לנגב אותו בזהירות. עבדו תמיד מבחוץ פנימה כדי לא להגדיל את הכתם.

  2. שטיפה במים מינרליים: מים מינרליים הם לרוב תרופה ביתית מתאימה ללכלוך בעגבניות או ברוטב עגבניות, מכיוון שהחומצה הפחמנית (פחמן דו חמצני, CO2) שהם מכילים ממיסה בעדינות כתמים רבים. שימו מים מינרליים מוגזים חזק ככל האפשר על הכתם ותנו לו להיספג מעט פנימה. לאחר מכן שטפו במים קרים. אין לך מים מינרלים איתך? אז הנה הטיפ הבא.

  3. לשטוף במים חמים: ניתן לשטוף כתמי עגבניות טריות היטב במים חמימים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להפוך את הבגד החוצה ולשטוף את כתם העגבניה בלחץ מים רב ככל האפשר. במקרה הטוב, הכתם מוסר. כך או כך, כדאי לכבס את הבגד במכונה בבית.

האם אתה משתמש באבקת כביסה, קפסולות חומרי ניקוי או חומר ניקוי נוזלי כדי לכבס את הבגדים שלך?

עזרה ראשונה לכתמים מרוטב עגבניות או קטשופ

מסירים כתמי עגבניות ומסירים כתמי רוטב עגבניות
מסירים כתמי עגבניות ומסירים כתמי רוטב עגבניות.

כדי להסיר כתמים מרוטב עגבניות או קטשופ שנרכשו, התהליך דומה לזה שתואר לעיל. אבל יש הבדל אחד חשוב. בשום פנים ואופן אין לשטוף את הכתם במים חמים, רק במים קרים. הסיבה: במים חמים או חמימים קיים סיכון שהסוכר ושאר מרכיבי רוטב העגבניות יתחברו חזק עוד יותר לבד הטקסטיל.

הסר כתמי עגבניות טריות ומיובשות בעזרת תרופות ביתיות

בין אם מדובר בכתמי פירות או כתמי רוטב עגבניות: תחילה כדאי לטפל מראש בכתמי עגבניות טריות ומיובשות בעזרת עצות העזרה הראשונה הנ"ל. כחלופה לדטרגנטים או מוצרי ניקוי מוכנים לכביסה, ניתן להשתמש בתרופות הביתיות הבאות לכתמי עגבניות.

תרופות ביתיות לכתמי עגבניות

  • סודה (סודה) או אבקת אפייה נגד כתמי עגבניות: כוח הניקוי של סודה לשתייה ואבקת אפייה (מכיל סודה לשתייה) מבוסס על כך שכאשר הם מגיבים עם מים, משתחרר פחמן דו חמצני (CO2). אפשר לשים סודה לשתייה או אבקת אפייה ישירות על הכתם שהורטב במים קרים ולתת לו להשפיע. לחלופין, ניתן להשרות את פריט הלבוש בסודה קאוסטית (בערך 1 כף סודה לשתייה או 2 חבילות אבקת אפייה על כיור מלא במים). לאחר מכן יש לכבס במכונה.

  • הסר כתמי עגבניות עם סבון מרה: שים מעט סיכה או סבון מרה על מטלית נקייה ולחה. שפשפו לתוך כתם העגבניה בתנועות קטנות ומעגליות מבחוץ פנימה. תנו לזה להשפיע - וכבסו את הבגד במכונה. לחילופין, יש להשרות את הבגד במי סבון ולאחר מכן לכבס אותו.

  • תמצית חומץ או חומץ לכתמי עגבניות: תמצית החומץ או החומץ של התרופות הביתיות טובות במיוחד להסרת כתמים מיובשים מעגבניות, רוטב עגבניות או קטשופ. כל שעליך לעשות הוא לשים מעט חומץ שקוף (חומץ ביתי או חומץ תפוחים, למשל) על הכתם, להשאיר אותו ואז לשטוף אותו במכונה.

  • הסר כתמי עגבניות בשמן בישול ונוזל כביסה: אמנם. סבון כלים אינו תרופה ביתית אמיתית, אלא חומר ניקוי. אבל זה קיים כמעט בכל משק בית. תערובת של כפית אחת של שמן בישול ונוזל כביסה בדרך כלל ממיסה כתמי עגבניות עד כדי כך שהכתמים נעלמים ללא זכר לאחר הכביסה הבאה במכונה.

  • קצף גילוח נגד כתמי עגבניות: קצף גילוח מכיל סבונים נוזליים - ולכן ניתן להשתמש בו גם נגד כתמים. כשזה מגיע לכביסה, קצף גילוח לא יכול להיות הבחירה הראשונה. עבור כתמי קטשופ או כתמי עגבניות על רהיטים מרופדים, מושבים או שטיחים, קצף גילוח הוא לרוב אופציה בהרבה משקי בית. כל שעליך לעשות הוא לרסס כתמי עגבניות במלואם בקצף גילוח, להשאיר לעבוד ולנגב עם מטלית נקייה. במידת הצורך, ניתן לשאוב שאריות קצף מאוחר יותר.

הסרת כתמי עגבניות מיובשות: חומר ניקוי ומסיר כתמים

בסופר או בבית המרקחת מוצעים מגוון רחב של חומרי ניקוי ומסירי כתמים - במחירים שונים מאוד. מסירי כתמים הם בדרך כלל זולים יחסית. פתרונות זולים אחרים - במיוחד להסרת כתמי עגבניות מיובשות - כוללים:

  • אמוניה נוזלית: מי אמוניה, תמיסת אמוניה או אמוניום הידרוקסיד הם שמות נוספים לאמוניה נוזלית לניקוי ביתי רב-תכליתי. כדי להימנע מכתמי עגבניות, פשוט הוסף מעט אמוניה (2 כפות) לסבון מרה או חומר ניקוי ותן לבגד להיספג. ניתן גם לטפטף את מי סבון האמוניה על הכתם בעזרת מטלית. לאחר כניסתו לתוקף, הבגד נכנס למכונת הכביסה.

  • השרייה עם חומרי ניקוי: חומרי ניקוי מתאימים לא רק לכביסה ידנית או במכונה. הם גם סוכני השרייה נהדרים. אפשר לשים מעט חומר ניקוי על כתמי עגבניות מיובשות שהורטבו בעבר או להשרות את הבגד בתמיסת חומר ניקוי - ולאחר מכן לכבס אותו במכונה כרגיל.

ודאו כי אתם משתמשים בחומר ניקוי המתאים לסוג הבד בו אתם משתמשים. חומרי ניקוי כבדים כמו Omo מתאימים כמעט לכל סוגי הטקסטיל. חומרי ניקוי צבעוניים כמו קורל מכילים פחות אקונומיקה ועדינים לצבעים. ישנם גם חומרי ניקוי בני קיימא למטרות רבות, למשל מוצרי דור שביעי.

בעת הכביסה יש לעקוב אחר הוראות השימוש בחומר הניקוי והמלצות הטיפול בתווית הטיפול על הבגד. טקסטיל עדין כמו פשתן או משי, למשל, דורש חומר ניקוי עדין. מידע נוסף על כך במדריך קל לטיפול או עדין?

מאיפה קיבלו כתמי עגבניות את הצבע האדום?

בין אם מדובר בכתמי פירות או כתמי רוטב עגבניות
בין אם מדובר בכתמי פירות או כתמי רוטב עגבניות: תחילה כדאי לטפל מראש בכתמי עגבניות טריות ומיובשות בעזרת עצות העזרה הראשונה הנ"ל.

עגבניות - ואיתם כתמי עגבניות - חייבות את צבען האדום לחומר צביעה טבעי. פיגמנט זה נקרא ליקופן (לויקופן). הוא שייך לקבוצת הקרוטנואידים. ליקופן לא נמצא רק בעגבניות, אלא בצמחים רבים אחרים, בפטריות ואפילו במיקרואורגניזמים. מכיוון שהליקופן מסיס בשומן, הצבע מתרכז היטב במוצרים שומניים כמו רטבי עגבניות או קטשופ.

מדוע העגבניות משנות את צבען מירוק לאדום?

כתמי עגבניות כל כך עזים בגלל הריכוז הגבוה של הליקופן. אבל למה עגבניות קודם כל ירוקות ורק אחר כך אדומות? במהלך תהליך ההבשלה של העגבניות, הליקופן מכוסה בתחילה בפיגמנט הצמח הירוק כלורופיל. בתום הבשלת העגבניות מתפרק הכלורופיל - ויוצא הצבע האדום של הליקופן. תהליך זה דומה לפירות אדומים אחרים כגון תותים (ראה גם: הסרת כתמי תות שדה) או ירקות כגון פלפלים.

עוד טיפים להסרת כתמים מטקסטיל

כיצד להסיר כתמי דם מבגדים - הטיפים הטובים ביותר

כתמי דם הם מטרד. ולא קל להסיר אותם. אם אתם רוצים להסיר כתמי דם מבגדים, יש לכם בעצם לבחור בין שתי אפשרויות: מצד אחד עם ניקוי יבש וחומרי ניקוי ומצד שני עם תרופות ביתיות לכתמי דם. תוכל למצוא עוד כאן.